O městě
Čištění, kontroly a revize spalinových cest se od 2016 provádí podle nových právních předpisů
4.11.2016
K 31.12.2015 bylo zákonem zrušeno nařízení vlády č. 91/2010 Sb. o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv.
Povinnosti z tohoto nařízení jsou nově od začátku roku 2016 uvedeny v zákoně č. 133/1985 Sb. o požární ochraně a další podrobnosti o revizi a údržbě spalinových cest ve vyhlášce č. 34/2016 Sb. o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty.
Spalinovou cestou se pro účely tohoto zákona rozumí dutina určená k odvodu spalin do volného ovzduší. Za spalinovou cestu se nepovažuje odvod spalin z lokálních podokenních topidel o jmenovitém výkonu do 7 kW s vývodem přes fasádu.
Čištění nebo kontrolu spalinové cesty provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví.
Čištění používané spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od spotřebiče na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW včetně nebo spalinové cesty sloužící pro odvod spalin od náhradních zdrojů elektrické energie (dieselagregáty) je možné provádět svépomocí.
Lhůty čištění a kontrol, způsob čištění spalinové cesty a způsob kontroly spalinové cesty stanoví prováděcí právní předpis.
Lhůta pro čištění spalinových cest u spotřebiče do 50 kW včetně na pevná paliva při celoročním provozu je 3x ročně a při sezónním provozu 2x ročně (provoz spotřebiče do po dobu nepřesahující v součtu 6 měsíců v kalendářním roce). Lhůta pro spotřebič na plynná paliva je jedenkrát ročně, u kondenzačního kotle nejméně jedenkrát za dva roky.
Lhůta pro kontrolu spalinové cesty u spotřebiče do 50 kW včetně na pevná tak i plynná paliva je 1x za rok.
Zpráva z čištění a kontroly musí obsahovat Identifikaci objednatele, majitele a adresu, kde byla práce provedena a identifikaci oprávněné osoby, která čištění a kontrolu provedla. Popis spalinové cesty a případné nedostatky. V závěru pak musí být uvedeno, zda spalinová cesta z hlediska bezpečného provozu vyhovuje