O městě
Podmínky podpory výměny kotlů ve 2. kole kotlíkových dotací
26.4.2017

16. března vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí druhou výzvu na kotlíkové dotace pro kraje. Jak bylo avizováno, Moravskoslezský kraj v ní obdrží téměř 900 milionů korun. Oproti ostatním krajům obdržel Moravskoslezský kraj dvojnásobnou výši finančních prostředků. Bude tak možné vyměnit až 8 000 starých neekologických kotlů. Krajský dotační program pro občany bude vyhlášen na konci června, s příjmem žádostí se počítá od 5. září.
Podrobné podmínky podpory stanovené ministerstvem pro toto kolo kotlíkových dotací jsou k dispozici Závazných pokynech pro specifický cíl 2.1, Prioritní osy 2 – Výzva pro kraje č. 2, které jsou k dispozici na www.opzp.cz/vyzvy/67-vyzva.
Ve 2. kole kotlíkových dotací budou podporovány výměny kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním nesplňujícím třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN 303-5 za nový zdroj vytápění, který musí splňovat požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES (ekodesign); výčet podporovaných zařízení bude uveden v seznamu výrobků a technologií pro 2. výzvu kotlíkových dotací (seznam je veden Státním fondem životního prostředí na adrese svt.sfzp.cz). Tento seznam se v současnosti aktualizuje a bude průběžně doplňován.
K prokázání podmínky, že měněný kotel nesplňuje 3. – 5. třídu, budou žadatelé povinni předložit doklad o kontrole technického stavu a provozu kotle (jedná se o revizi, kterou byli všichni majitelé kotlů na tuhá paliva o příkonu 10–300 kW napojených na teplovodní soustavu ústředního vytápění domu povinni si nechat zpracovat do konce roku 2016). U kotlů, které byly vyměněny před 31. 12. 2016, bude možné tento dokument nahradit jiným dokladem prokazujícím třídu kotle (fotografie štítku kotle, návod k obsluze či jiné dokumenty), případně čestným prohlášením.
Na rozdíl od 1. kola není ve 2. kole kotlíkových dotací požadována realizace tzv. mikro-energetických opatření.
Stejně jako v 1. kole je podporována je výměna kotlů v rodinných domech s max. 3 bytovými jednotkami a příjemci dotace mohou být pouze fyzické osoby – vlastníci rodinných domů. Je-li dům/bytová jednotka ve spoluvlastnictví (včetně společného jmění manželů), bude vyžadován písemný souhlas spoluvlastníka. Vyžadován bude rovněž souhlas vlastníka pozemku, je-li odlišný od vlastníka domu/bytové jednotky. Příslušné formuláře budou součástí podmínek krajského dotačního programu.
Výše podpory bude ve 2. kole kotlíkových dotací následující:
- automatický kombinovaný kotel - 75 % ze způsobilých výdajů, max. 75.000 Kč
- plynový kondenzační kotel - 75 % ze způsobilých výdajů, max. 95.000 Kč
- kotel na biomasu (ruční) - 80 % ze způsobilých výdajů, max. 100.000 Kč
- kotel na biomasu (automatický) - 80 % ze způsobilých výdajů, max. 120.000 Kč
- tepelné čerpadlo - 80 % ze způsobilých výdajů, max. 120.000 Kč
Žadatelům, kteří budou realizovat výměnu kotle v obci, která je zařazena do tzv. prioritního území, bude dotace navýšena o částku 7.500,- Kč. Seznam těchto obcí je uveden níže.
Každá výměna kotle pak bude navíc podpořena příspěvkem kraje, a to jednotnou částkou ve výši 7.500,- Kč. Stejně jako v 1. kole kotlíkových dotací pak kraj jedná o finanční podpoře výměn kotlů ze strany obcí. Seznam obcí, které budou chtít výměnu kotlů ve 2. kole spolufinancovat ve spolupráci s krajem, bude zveřejněn a aktualizován na těchto webových stránkách poté, co kraj od obcí obdrží příslušnou informaci.
Jak bylo již opakovaně avizováno, ve 2. kole kotlíkových dotací nebudou podporovány kotle výhradně na uhlí a kombinované kotle (uhlí/biomasa) s ručním přikládáním.
K orientačnímu výpočtu výše dotace ve 2. kole lze využít kotlíkovou kalkulačku na úvodní stránce webu. Tuto aplikaci lze zároveň využít k orientačnímu výpočtu úspor při výměně stávajícího využívaného kotle za nový zvolený zdroj vytápění.
Stejně jako v 1. kole pak bude možné i v rámci 2. kola kotlíkových dotací jako způsobilé uplatnit výdaje vzniklé a uhrazené již od 15.7.2015.
Způsobilými výdaji jsou:
- stavební práce, dodávky a služby spojené s realizací kotle (včetně nákladů na úpravu spalinových cest) nebo tepelného čerpadla,
- stavební práce, dodávky a služby související s realizací nové otopné soustavy nebo úpravou stávající otopné soustavy, včetně dodávky a instalace akumulační nádoby nebo kombinovaného bojleru, pokud je toto doporučeno projektem, výrobcem nebo dodavatelem; vždy v návaznosti na realizaci nového zdroje tepla pro vytápění,
- náklady na zkoušky nebo testy související s uváděním majetku do stavu způsobilého k užívání a k prokázání splnění technických parametrů, ovšem pouze v období do kolaudace (uvedení do trvalého provozu),
- náklady na projektovou dokumentaci – tyto náklady nezahrnují náklady na zpracování žádosti.