Zpravodajství
Kvůli tropickým teplotám musejí záchranáři vyjíždět k pacientům častěji
29.7.2013

MS KRAJ - Tropické teploty se podepisují na zdraví lidí a také na počtu výjezdů záchranářů v Moravskoslezském kraji. Celkový počet událostí, které musí záchranáři v Moravskoslezském kraji řešit, se od pátku 26. 7. pohybuje okolo hranice tří set událostí za čtyřiadvacet hodin, což je zhruba desetiprocentní nárůst oproti dlouhodobému průměru.
„Pokud jde o zásahy, které mají pravděpodobnou souvislost s vysokými teplotami, registrujeme jednoznačný nárůst kolapsových stavů. Během pátku se v kraji jednalo o patnáct těchto případů, v sobotu dvě desítky a od nedělního rána do devatenácté hodiny je to již jednatřicet takto postižených pacientů,“ uvedl mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl.
Posádky záchranné služby zasahovaly kvůli tropickému horku na ulicích, v obchodech, na koupalištích a dalších veřejných místech, stejně jako v bytech. Nejvíce těchto pacientů bylo v seniorském věku, mezi postiženými však byli také mladí lidé. Vyšší je také výskyt obtíží oběhového charakteru – dechových potíží, bolestí na hrudi, také záchvatovitých stavů či například závratí.
„V horkých dnech je rozhodně vhodné zvážit míru fyzické zátěže a také její načasování. To platí pro všechny – nejen děti a seniory či nemocné, i když to jsou skupiny nejvíce ohrožené. Zapotřebí je pamatovat na zvýšenou potřebu příjmu tekutin, které pocením ztrácíme. Dospělý by měl za den vypít alespoň 2-3 litry. Seniorům a dětem je vhodné tekutiny nabízet aktivně a přimět je k pití i v případě, že žízeň nepociťují,“ dodal Lukáš Humpl.
Lukáš Kania