Zpravodajství
Hasiči varují před jarním vypalováním trávy
4.3.2014

MS KRAJ - V letošním roce přichází jaro obzvláště brzy. S tímto teplým počasím se opět začínají objevovat případy vážných úrazů v souvislosti s pálením větví, vypalováním travních porostů a podobně.
Rizikovými skupinami jsou především senioři a děti. Pokud se lidem nic nestane, může nekontrolovatelně hořící tráva způsobit i statisícové škody na majetku. Přitom plošné vypalování je striktně zakázáno. Za porušení zákazu může padnout peněžitá sankce - pokuta až do výše 25 tisíc korun.
„Například v Dolní Lomné (okres Frýdek-Místek) v tomto týdnu pálil dvaasedmdesátiletý senior větve a manipuloval s kanystrem benzínu, přitom zakopl a upadl. Následky jsou hrozivé, byl popálen na hlavě, obličeji, hrudníku i končetinách. Naděje na jeho přežití je velmi malá,“ varuje Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.
Na otevřených ohništích, v zahradních krbech nebo otevřených grilovacích zařízeních lze podle zákona pálit pouze dřevo, dřevěné uhlí a suché rostlinné materiály. Je zakázáno pálit obaly od plastů, igelit, barevné časopisy a noviny, chemicky ošetřené dřevo (okenní rámy, dřevotříska, dřevo ošetřené laky nebo barvou), vlhké zahradní odpady, plasty, gumu, chemické přípravky (o pálení vyjetých olejů nemluvě) apod. a další materiály, u jejichž spalování vzniká velké množství pro člověka škodlivých emisí. Většina z nich zůstává ve vzduchu ve výšce 10 metrů a poté klesá zpátky na zem.
Lukáš Kania a HZS MSK
ilustrační foto: Vojtěch Novotný