Zpravodajství
Radek Štolfa a Robert Záhradník, hasiči z Bohumína, obsadili s karvinskými kolegy 2. místo na mezinárodních hasičských závodech
17.6.2010

BOHUMÍN / SLEZSKÁ HARTA - Nejrůznější způsoby zásahů ve vodě a záchrany tonoucích osob si v uplynulých dnech vyzkoušelo přes 50 hasičů z Česka, Nizozemska, Velké Británie a Polska. 12. ročník mezinárodního cvičení proběhl pod patronací Evropské unie. V jednom z týmů, který reprezentoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, zabodovali také dva hasiči z Bohumína. Jejich družstvo obsadilo 2. místo. Klání probíhalo na Slezské Hartě.
V soutěži v klasickém vodním záchranářství vybojoval první místo tým Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje z Bruntálu. V kategorii „water search and rescue“ obsadil první místo tým „C“ České republiky s hasiči z Nového Jičína. V těsném závěsu, jen o jediný bod za nimi, skončil český tým „B“, v jehož řadách soutěžili také Radek Štolfa a Robert Záhradník z hasičské stanice v Bohumíně. V kategorii „water search and rescue“ museli hasiči prokázat mimo jiné znalost ovládání motorového člunu, správný postup záchrany tonoucího a rychlé poskytnutí první pomoci.
Radek s Robertem působili ve čtyřčlenném družstvu společně s dvěma kolegy z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Karviné. „Radek Štolfa a Robert Záhradník patří v oblasti vodního záchranářství k velkým oporám naší stanice i moravskoslezských hasičů jako celku. Oba se na vodní záchranu specializují a na vodě jsou dlouhodobě velmi úspěšní. Jsou hasičskými vicemistry republiky v závodu na raftech,“ říká velitel hasičské stanice v Bohumíně Přemysl Švajda s tím, že hasiči v Bohumíně obecně věnují vodnímu záchranářství velkou pozornost a neustále se v něm dál rozvíjejí.
„Letošní ročník má mimořádně vysokou úroveň. Vždyť o umístění rozhodoval třeba jen jediný bod, jako v našem případě. Je to skvělá soutěž. Nabízí adrenalin a poskytuje zkušenosti, které pak můžeme využít při opravdovém zásahu,“ uvedl Radek Štolfa.
Mezinárodní cvičení navazuje na pilotní projekt Water-Save. Jeho cílem je příprava týmů, které se specializují na zásahy a pomoc v oblastech zasažených přírodní katastrofou, v tomto případě zejména vodou. Několikadenní cvičení probíhá na různých místech v kraji. Kromě Slezské Harty také na hlučínské štěrkovně, na Odře u Starého Bohumína a na umělém vodním kanálu v Opavě.
Lukáš Kania
Foto jednoho ze soutěžních týmů: Petr Kůdela, HZS MSK.