Zpravodajství
Černé stavby
1.10.2004
středa, 21. července 2004
redakce: KARVINSKO, MORAVSKOSLEZSKÝ DENÍK
redaktor: Gabriela Cichá
Tiskový dotaz:
Dovoluji se na Vás obrátit s tiskovým dotazem, který se týká tzv. černých staveb, tedy těch, které byly postaveny bez stavebního povolení.
1. Kolik jich Váš úřad eviduje?
2. O jaké stavby se nejčastěji jedná?
3. Jak úřad postupuje v těchto případech?
4. V kolika případech je stavba skutečně povolena a v kolika dostane dodatečné povolení a proč?
Tisková odpověď:
1. Černé stavby řešíme průběžně, v okamžiku, kdy zjistíme jejich existenci, postupujeme podle stavebního zákona a zahajujeme správní řízení. V minulosti řešil stavební úřad dvanáct případů černých staveb, po prošetření byla u většiny z nich uložena pokuta, která dosahovala i několika desítek tisíc korun.
2. - 3. Nejčastěji se jedná o drobné stavby, v několika případech o stavbu rodinných domků. „Pozitivní je to, že jsme v poslední době nezaznamenali případ, kdy by se někdo pokoušel o větší černou stavbu na území města. Je to pravděpodobně dáno tím, že v minulosti byly některé velké firmy za černé stavby postiženy až statisícovými pokutami,“ uvedl vedoucí stavebního odboru Jan Rozsypal.
4. V loňském roce bylo vydáno téměř dvě stě stavebních povolení na všechny druhy staveb. (rodinné domy, průmyslové stavby, garáže apod.) Bohumínský stavební úřad nevydal ani jedno nařízení k odstranění stavby. Naopak u všech zjištěných černých staveb došlo k jejich dodatečnému povolení a to z toho důvodu, že v řízení o dodatečném povolení stavebník prokázal, že stavba není v rozporu s veřejným zájmem.
Lucie Balcarová
tisková mluvčí
Uveřejněný článek: (nebyl prozatím zaznamenán)