Zpravodajství
16.9.2008 - Frýdek-Místek: konec pití na ulici
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 1, 2
- Ve FrýdkuMístku začne od října platit obecně závazná vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejném prostranství ve městě. Včera o tom rozhodli zastupitelé.
Podle primátorky Evy Richtrové (ČSSD) je vyhláška reakcí na četné stížnosti lidí, které často obtěžují podnapilí lidé. Podle opozice je vyhláška zbytečná a špatně připravená. Pro její přijetí se vyslovilo 21 z 37 přítomných zastupitelů.
"Je tady několik lokalit, ve kterých si občané nejméně jednou týdně stěžují na lidi požívající alkohol. Městská policie tam zasahuje, ale tito lidé se zeptají, co vlastně porušují. Kromě toho, že budí veřejné pohoršení, nemáme důvod k zásahu," uvedla primátorka.
Problémovou lokalitou je podle ní například prostranství kolem kulturního domu Válcoven plechu nebo park Pod zámkem.
"Stavím se na stranu těch, kteří mě půl roku bombardují, abychom jako v jiných městech přijali tuto vyhlášku. To není vzkaz pro alkoholiky, ale pro slušné lidi. Není to cár papíru, ale nutnost, aby se policie měla o co opřít. Odněkud musíme začít," uvedla primátorka s tím, že podobná vyhláška je přijata v patnácti městech Česka.
Podle ředitele frýdecko-místecké městské policie Václava Bučka bude přijetí vyhlášky přínosem pro udržení veřejného pořádku. "Kdyby byla vyhláška, morálka by byla trošku pevnější," řekl Buček zastupitelům. Naopak opoziční zastupitelé vyhlášku kritizovali. Pokračování na str. C2
Frýdek-Místek: konec pití na ulicích
Pokračování ze str. C1
Podle některých je špatně připravená. Petr Konůpka (ODS) ji označil za nesmyslnou a nadbytečnou.
"Vyhláška bude stejně účinná jako přijetí bodového systému. Kdo bude chtít pít, přelije si alkohol do plastové láhve. Vyhláška je připravena na zcela nekoncepčních základech," řekl Miroslav Merta (ODS). Nová vyhláška zakáže pití alkoholických nápojů především v parcích, památkových zónách, na autobusovém a vlakovém nádraží, v kulturních domech, nemocnicích a zdravotnických zařízeních, na náměstích a v historické části města. Zákaz se vztahuje na okruh padesát metrů kolem těchto míst.
Netýká se posledního a prvního dne v roce, neplatí při městských slavnostech či jiných akcích spolupořádaných radnicí, ani v restauračních předzahrádkách.
Zkušenosti s obdobnou vyhláškou mají například v Bohumíně, kde začala platit od května. Podle bohumínského starostyPetra Víchy se ukazuje, že vyhláška není všelékem, ale jen určitým nástrojem pro městskou policii. "Většina slušných lidí to respektuje, ale jsou lidé, proti kterým nemáte šanci zasahovat, přelijí si třeba alkohol do plastových lahví a pijí dále," řekl Vícha.
K právní regulaci konzumace alkoholu na veřejných místech přistoupili také zastupitelé v Českém Těšíně, Třinci, Karviné a Havířově, Bílovci, Novém Jičíně, Opavě a Krnově. Uvažuje o tom například i centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko