Zpravodajství
18.5.2010 - Šedesát tisíc lidí nemohlo odjet z města
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 3
Autor: RADOVÁ, Markéta
Slova policisty v černé nepromokavé bundě u výpadovky z Karviné zněla nekompromisně: "Dál nemůžete." Šedesátitisícové město bylo včera zcela odříznuté od světa - voda zalila všechny silnice.
Tam, kde se z Karviné obvykle vyjíždí na Český Těšín, byla včera ve dvě hodiny odpoledne sklopená závora a o kus dál stála značka zákaz vjezdu. "Ale my potřebujeme do Ostravy. Můžeme vůbec někam z Karviné vyjet?" ptáme se policisty. "Můžete si tak akorát zajezdit po Karviné. Ven se nedostanete," odpověděl.
Po poledni povodeň Karvinou úplně odřízla. Poslední průjezdná cesta vedla přes Polsko.
Ještě předtím, než voda zaplavila příjezdové cesty do Karviné, začali hasiči evakuovat desítky lidí z nejohroženějších částí města do těch bezpečnějších. 80letého Františka Polowského hasiči přenesli do auta v náručí. Řeka Olše, kterou se právě hnala padesátiletá voda, zaplavila jeho zahradu i sklep.
"Vzal jsem si s sebou hlavně peníze. Prádlo a další věci jsem přenesl na stůl," říká muž, který si na cestu pro jistotu oblékl teplý kabát. Stejně jako další desítky obyvatel karvinských čtvrtí Doly a Sovinec našel dočasný azyl v základní škole. Všichni tam mluví o bezmoci. I třicetiletá Lada Kiss-Tothová. Když hovoří o svém domku, který musela kolem deváté ráno opustit, tečou jí slzy. "Celou noc jsme nespali. Dívali jsme se, jak hladina Stonávky pořád stoupá. Bydlíme v tom domě tři roky, nově jsme si ho opravili, takovou povodeň jsme ještě nezažili," opakuje tiše žena.
Dvě stě pacientů musí pryč
To už přicházejí informace z Bohumína, kde hasiči evakuovali další desítky lidí, a dokonce místní nemocnici. Odjet z Karviné však nejde po českých silnicích. Jedině před Polsko.
Těsně před vjezdem do polského Těšína se však zdá, že ani tahle cesta navede k cíli a jedinou záchranou je vrátit se zpátky do Karviné, Mladí Poláci, kteří rozvodněnou řeku sledují, však řidiče hecují: "Tou cestou se dá projet. Není tam moc vody." Při průjezdu jezerem na silnici voda sahá až po dveře auta, ale projet se dá.
V nedalekém Bohumíně mezitím narychlo odvážejí pacienty místní nemocnice, kterou začala ohrožovat velká voda. Lékaři se nejprve snaží vytipovat pacienty, které si mohou odvézt jejich příbuzní.
Těch je zhruba sto. Další stovku zdravotníci odvážejí jinam. Část přijímá Fakultní nemocnice v Ostravě, karvinská nemocnice pomoci nemůže - do ní po silnici dojet nemohli. Druhou část pacientů proto přijímají ve Vítkovicích.
"Z domu nejdeme!"
Všichni však mají štěstí proti 69leté ženě z Třince. Ta se už v noci na včerejšek stala první obětí letošních povodní.
Utopila se ve strouze, která při silných deštích protéká její zahradou.
"Když se kolem půlnoci vrátil domů její syn, dveře byly otevřené, všude se svítilo a v kuchyni se připalovalo jídlo. Muž matku v domě marně hledal a pak si všiml, že chybějí její gumové holínky. Když ji nenašel ani venku, zavolal policisty," uvedl mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec. Policisté ženu našli utonulou 60 metrů od domu. Podle hasičů se zřejmě snažila uvolnit nečistoty ze strouhy, ale proud byl příliš silný a vtáhl ji do kanalizační roury.
Velká voda přitom hrozí, že si vezme více obětí. Při velkých povodních v roce 1997 zahynulo dokonce padesát lidí.
Třináct jich zemřelo i loni, kdy vlastně rozsáhlé povodně nebyly. Na mnoha místech však udeřily "bleskové" záplavy, kdy průtrž mračen vyplavila najednou desítky domů. Z nich často nestíhají utéci hlavně starší lidé.
I přesto včera někteří odmítali evakuaci - třeba s vysvětlením, že se bojí, aby se u nich nezabydleli bezdomovci. "Museli jsme je navštěvovat opakovaně. Nakonec se třeba rozhodli odejít, ale to už bylo okolí jejich domu pod vodou, takže jsme pro ně museli jet na loďkách," líčí šéf hasičů Vladimír Vlček.
***
Severní Morava
Markéta Radová, reportérka MF DNES
Projížděli jsme polským příhraničím a najednou jsme byli v pasti. Jeli jsme nížinou, liják neustával, voda stoupala až k silnici. Před vjezdem do polské části Těšína jsme museli projet jezerem vody, která se valila přes cestu. Pak jsme se dostali do slepé ulice. Na jejím konci byla závora. Cesta byla rozkopaná. Dokonce jsme si na chvíli mysleli, že budeme muset zůstat v Polsku, dokud voda neopadne.
Východní Morava
Petra Procházková, reportérka MF DNES
Jarmila Stratilová z valašskomeziříčské čtvrti Krhová celou noc hlídala hladinu potoka. Stejně jako její sousedé. Všichni se bojí, domky stojí přímo na březích, některé pod úrovní hladiny. Velkou vodu tady zažívají pravidelně. Letos jsou však vzpomínky na povodně z roku 1997 všudypřítomné. V celém městě byly včera v obležení mosty přes Bečvu. Lidé sledovali rozbouřenou hladinu a ukazovali si, kam až sahala voda před 13 lety.
Střední Morava
Roman Helcl, reportér MF DNES
Když se včera Antonín Peluha z proslulých Troubek vypravil ráno do obchodu, už nic nesehnal. Lidé před ním brali chleby i po pěti. Všichni mají strach, "Mnozí splácejí hypotéky za nové domy. I já jsem v roce 1997 přišel o barák a navíc o zboží za 80 tisíc," říká Peluha, který vlastní restauraci. "Ráno sice hasiči říkali, že situace nevypadá tak špatně, ale já už nikomu nevěřím. Teď už riskovat nebudu," říká.
Jižní Morava
Vojěch Smola, reportér MF DNES
U nás je situace klidnější než na severu, kde jde o život. A tak mezi největší zásahy zatím patří akce záchranářů na Novomlýnských nádržích. Se třemi čluny lovili z vody 28 lidí z 24 převrácených plachetnic, které tam závodily. Pak ještě hledali surfaře, kterého vlna odhodila a zlomila mu holenní kost. Odvaha sportovců je hezká, ale je-li potřeba šetřit síly záchranářů, vyznavači extrémních sportů by měli radši zůstat doma.