Zpravodajství
24.5.2010 - Hasiči v Bohumíně bojují s vodou celý týden bez oddechu
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Strana: 3
Autor: ŠTALMACH, Darek
K nejvíce postiženým místům při letošních povodních patří Bohumín. Město, v němž se střetávají hned dvě řeky, Olza a Odra. Obě byly plné vody, která napršela v minulých dnech hlavně nad Beskydami. Ve městě se budou jeho obyvatelé s následky povodní potýkat ještě mnoho dnů.
BOHUMÍN Už od pondělka se prakticky nezastavili dobrovolní hasiči ze Skřečoně, místní části Bohumína. Povodeň město na hranicích s Polskem doslova obklíčila a pod vodou se ocitly stovky domů. "Začali jsme v pondělí, od té doby jsme se nezastavili," popisuje nasazení dobrovolných hasičů ze Skřečoně jeden z nich, Václav Maicher. "Dělali jsme vše, co bylo zrovna potřeba, pomáhali lidem a teď čerpáme vodu. Přes den děláme, v noci jsme v pohotovosti, kdyby se něco stalo. Už je to ale klidnější. Třeba v pátek jsme skončili s čerpáním vody už v osm hodin večer, protože z radnice nám řekli, ať si odpočineme, že na to čerpání stejně není dost světla," pokračoval Václav Maicher. Skřečoňští dobrovolní hasiči v současnosti působí hlavně v bohumínské Nové Vsi, která se při povodních proměnila v jednu velkou lagunu a voda zatopila území o rozloze několika kilometrů čtverečních. "Kdysi byli dobrovolní hasiči i tady v Nové Vsi, ale pak jich už tolik nechodilo a kvůli šetření se zdejší sbor zrušil. Takže Nová Ves spadla pod nás," vysvětluje třiašedesátiletý Václav Maicher, který jako hasič pamatuje hodně povodní. "Menší voda se sem dostane tak jednou, dvakrát ročně, velké povodně byly třeba v roce 1972, 1997 nebo 2005. Tady je problém s tím, že Nová Ves leží mezi Odrou a Olší, a když se ty dvě řeky zvednou, tak voda sem přijde jako zpětná vlna potokem a rozlije se. Letos to ale nebylo tak velké jako před lety, to bylo vody podstatně víc," vysvětlil dlouholetý hasič. K hasičům se v pátek přidal i Zdeněk Kučírek. "Jsem nezaměstnaný. Starému dědkovi, jako jsem já, nikdo práci nenabídne, takže jsem se rozhodl přijet pomoci s povodněmi," popsal své důvody, které jej do Bohumína přivedly, muž z Jihlavy. "Je to tady hrozné, jak vidím ty hasiče jak dřou, tak je mi jich líto. Pomáhám jim, jak jen to jde, suším hadice, pomáhám s čerpáním vody, prostě co je potřeba," dodal s tím, že první noc přespal v hasičské zbrojnici a další noci stráví u známých. Voda se v Nové Vsi, ale i v dalších částech Bohumína bude čerpat i v dalších dnech. Kde je potřeba, pomáhají hasiči, většinou si ale pomáhají lidé sami. "Voda tady je docela často a jsme na to vybavení, vodu ze sklepa si čerpáme sami, hasiči ať pomáhají tam, kde je to více potřeba," řekl jeden z obyvatel Nové Vsi, kterého v sobotu nejvíce trápila předpověď počasí, hovořící omožnosti silných bouřek a přívalových dešťů.
***
FAKTA Jaké bude počasí? S bouřkami a intenzivními přeháňkami, které mohou náhle rozvodnit hlavně malé toky, musí lidé v kraji počítat i nadále. Kde bouřky udeří, přitom meteorologové neumí předem říct. "Nejméně srážek očekáváme v úterý, kdy by během dne měly napršet maximálně 4 milimetry vody a v ojedinělých bouřkách až 8 milimetrů," říká meteorolog Tomáš Ostrožlík. V průběhu dneška by měla počasí v kraji začít ovlivňovat studená fronta, která přinese přeháňky a bouřky, v průměru by mělo napršet 5 až 10 milimetrů, v ojedinělých bouřkách až 25 milimetrů vody. Podobné srážkové úhrny meteorologové očekávají i ve středu a ve čtvrtek. Nejvyšší denní teploty budou dosahovat 20 stupňů, zítra by si přitom lidé v kraji měli užít i více slunečních paprsků.