Zpravodajství
25.5.2010 - Jak se velká voda na Karvinsko valila
Zdroj: Karvinsko
Strana: 11
Autor: LIBOR BĚČÁK, TOMÁŠ JANUSZEK
KARVINSKO - Velká voda se Karvinskem prohnala především v povodí řeky Olše, která není regulovaná jedinou přehradou. Zatímco v Těšíně už začali s úklidem, v Bohumíně teprve čekali na první vlnu. O tom, že záplavy mohou hrozit, věděli meteorologové už asi týden před prvními vydatnějšími dešti. Předpovídali přeháňky a vydávali první upozornění. Podle svých modelů lokalizovali jako nejohroženější oblast východní Slezsko, tedy především Těšínské Slezsko. Jak se ukázalo, tlaková níže svým nasyceným okrajem skutečně zasáhla Jablunkovsko, Těšínsko a Karvinsko. Spíše než v nížinách, pršelo zejména v Beskydech a na Lysé hoře dokonce nasněžilo půl metru. Na situaci se připravili vodohospodáři, kteří ještě před prvními dešti začali snižovat hladiny Žermanické a Těrlické přehrady. "Přehrady mají vždy nějakou rezervu pro zachycení zvýšeného přítoku, ale podle předpovědi rezervu ještě zvyšujeme," řekl ještě před pátečním přívalem vedoucí dispečinku Povodí Odry Jiří Pagáč. Pohroma na sebe nenechala dlouho čekat. Po prvních deštích se půda nasytila a přestala pohlcovat další srážky. V pátek 14. května se koryta potoků a řek začala plnit až po okraj.
Protože pršelo také na polské straně, začala jako první velmi rychle stoupat říčka Petrůvka. Ta má na českopolské hranici běžně kolem půl metru vody. V době největšího průtoku měla bezmála čtyři metry. Podobně se zvyšovala řeka Stonávka, která napájí Těrlickou přehradu. Právě přehrady dokázaly po celou dobu dešťů všechnu vodu zadržovat. Jejich existenci mohou oceňovat především obyvatelé Bohumína. Nebýt přehrad, prohnala by se městem mnohem větší vlna po Olši i Odře. Vodohospodáři zachytávali vodu v nádržích i přesto, že se rychle plnily a Těrlická začala přetékat přes bezpečnostní přeliv. Ten je k tomu určen a v minulosti přes něj přetékalomnohemvíce vody. Především na neregulovaných tocích, především na řece Olši se voda nekontrolovaně zvyšovala, až se na několika místech vylila z koryta. Postižen byl Český Těšín, karvinské části Louky, Darkov a Staré Město. Další na ráně byly Věřňovice a Bohumín. Škody se ještě sčítají Škody, jež napáchala velká voda jen na Karvinsku, půjdou do sta milionů korun. Nebudeme-li počítat škody na soukromých majetcích lidí, poškodila řeka silnice (silnice I/67 z Karviné do českého Těšína je stále uzavřena), mosty, infrastrukturu.
Koncem minulého týdne bylo evidováno asi 600 poškozených domů v několika městech a obcích okresu. "Zmapovánu máme část města včetně levého břehu Darkova, Bělidla ve Fryštátě, části Starého Města. Dnes bylo prohlédnuto 105 domů, k demolici zatím není žádný. V pátek nás čeká dalších asi 150 domů a máme signály o poškození památek v centru města," řekla ve čtvrtek mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Převážně z Darkova museli evakuovat přibližně 40 karvinských domů, dalších více než 200 bylo zasaženo vodou méně. Ve sklepích, v zahradách. Ještě hůře na tom je Bohumín, kde jsou zatopených sklepů řádově stovky, domů kolem stovky. "Přesný počet budeme znát, až opadne voda," řekl starosta Petr Vícha. Převážně ze sklepů čerpali vodu lidé ve Věřňovicích, Petrovicích a Českém Těšíně. Poté, co odešla voda, objevil se jiný problém, který málokdo čekal. Na několika místech se začala vlivem podmáčení trhat půda. V Karviné, Havířově, Doubravě, Stonavě, Horních Bludovicích nebo Dolních Domaslavicích.
(LIBOR BĚČÁK, TOMÁŠ JANUSZEK)