Zpravodajství
15.2.2011 - Stále více dětí se snaží vyhýbat škole
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 7
Strana: 1
KARVINSKO - Děti, které měly sedět ve školních lavicích, ale místo toho i s vědomím rodičů pobývají doma, přibývá. Ve srovnání let 2009 a 2010 řešili úředníci karvinského magistrátu o devět případů neomluvené absence více.
Že je záškoláctví aktuální problém, dokazují i výstupy z nedávné kontroly, kterou provedli karvinští strážníci společně s pracovnicemi odboru sociálně-právní ochrany dětí magistrátu na ubytovně Průkopník v Karviné-Dolech. Objevili tam sedm dětí, které bezdůvodně nebyly v době vyučování ve škole.
Podle zástupce ředitele Městské policie Karviná Václava Ožany zkontrolovali sociální pracovnice za asistence strážníků pět rodin. "Rodiče tvrdili, že děti jsou nemocné, ale nedokázali svá tvrzení doložit, protože s dětmi nenavštívili lékaře," uvedl Ožana.
Rodiče "nemocných" dětí prý tvrdili, že děti onemocněly dnes a k lékaři půjdou až zítra. Dítka se však měla čile k světu a vesele pobíhala po chodbách a pokřikovala na příchozí.
Podle vedoucí odboru sociálněprávní ochrany dětí Renáty Chytrové absolvují kurátorky ročně několik takových kontrol. "Loni jsme jich provedli 35. Chodíme také do restaurací, kde se zaměřujeme na podávání alkoholu mladistvým a také na gamblerství, nevyhýbáme se ani hotelovým domům a ubytovnám," uvedla Renáta Chytrová.
Podle ní se v poslední době sociální pracovnice zaměřily především na lokality Karviná-Nové Město a kolonii Vagónka na pomezí Karviné a Petrovic. Právě z těchto oblastí mají děti nejčastěji problém se školní docházkou. Pokud dítko neomluveně zamešká deset nebo více hodin, svolá ředitel školy výchovnou komisi, na kterou pozve také kurátorku. "Za minulý rok byly na 68 takových komisích," informovala Renáta Chytrová. A takových setkání přibývá. "Zaznámenáváme mírný nárust, v roce 2009 byly kurátorky na 59 komisích," dodala vedoucí odboru.
V případě, že ani potom rodiče nechtějí tento problém řešit, může je čekat přestupkové řízení, kterých bylo podle Chytrové loni 15. Rodičům pak hrozí odebrání dávek hmotné nouze po dobu tří měsíců. A pokud jsou rodiče stále nepoučitelní, podává škola nebo odbor oznámení na policii o podezření ze spáchání trestného činu ohrožování výchovy. Se záškoláctvím bojují také v Bohumíně, kde ročně řeší zhruba 40 případů. Zhruba v polovině případů se rodiče dočkají pokuty nebo také krácení sociálních dávek. "Například v těchto dnech strážníci na svých pochůzkách městech přistihli matku, která byla se svými dětmi školou povinnými ve sběrně, namísto toho, aby děti zasedly do školních lavic," uvedla Lucie Klvačová z bohumínské radnice, která se zabývá sociálně-právní ochranou dětí.
(DAVID GORGOL)