Zpravodajství
7.4.2011 - Domácnosti stále více znečišťují vzduch
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 82
Strana: 10
Autor: TESAŘÍKOVÁ, Denisa
Zástupci města, kraje, státu, ale i odborníci přes zdraví lidí se včera sešli, aby diskutovali na konferenci o životním prostředí na Ostravsku, především pak o kvalitě ovzduší.
Akce, která se na ostravském magistrátu koná každoročně a letos již popáté, se zúčastnily dvě třetiny městských zastupitelů, konference totiž nebyla povinná.
"Letošní konference o životním prostředí byla vlastně takovým pracovním seminářem pro ostravské zastupitele. Po volbách zde totiž máme spoustu nováčků, kteří se musejí seznámit s pravdivými informacemi a aktivitami města, jež se týkají ochrany ovzduší. Například také s novými údaji Zdravotního ústavu v Ostravě, které říkají, že za posledních šest let vzrostl až dvojnásobně podíl lokálních topenišť na znečišťování ovzduší v regionu," sdělil náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS) s tím, že se město bude snažit domácnosti více motivovat, aby topily ekologicky.
"Když může jít exekutor do bytu kvůli pětistovce, tak proč by nemohl jít zkontrolovat lokální topeniště? Musí však fungovat také systémy, které lidem umožní přejít na ekologická paliva, například Zelená úsporám. Zároveň bude záležet na politicích, jestli odsouhlasí kontrolu topení v domácnostech. Věc má také technické zádrhele. Zásadní je zcela jistě docílit u občanů změnu vnímání a motivovat je. Obyvatelé v rakouské či německé vesničce by si nedovolili vhodit do kotle PET lahev," doplnil Madeje náměstek ministra pro životní prostředí Ivo Hlaváč a připomněl nově vzniklý Akční plán pro Moravskoslezský kraj, který je vlastně prvním pokusem o pojmenování všech ekologických problémů na Ostravsku.
"O plnění všech bodů plánu se v kraji postará tříčlenný tým, v jehož čele bude Lukáš Ženatý (ODS).
"Tým se ustaví a začne fungovat v nejbližších dnech. Dva lidé budou pracovat v kraji, jeden v Praze. Jednou z prvních věcí, kterými se budeme zabývat, budou dobrovolné dohody měst Moravskoslezského kraje s ministerstvem, jejichž smyslem je zapojit nezaměstnané do zametání a úklidu ulic. Prach na komunikacích má totiž na kvalitu ovzduší nezanedbatelný vliv," řekl ČTK Ženatý, který byl dříve náměstkem ostravského primátora pro oblast financí. Dodal, že ministerstvo vyzve kromě Ostravy také Karvinou, Havířov, Bohumín, Třinec a Český Těšín.
Ovzduší v Moravskoslezském kraji je nejhorší v Evropské unii. Podle údajů ministerstva životního prostředí se domácnosti podílejí na jeho znečištění 30 procenty, doprava pak 11 procenty a zbytek znečištění připadá na průmyslovou činnost.
Nejzranitelnější skupinou obyvatel jsou děti do pěti let a lidé nad 60 let, kterým špinavý vzduch způsobuje dýchací a oběhová onemocnění.