Zpravodajství
5.5.2011 - Snoubenci už na pověry tolik nedají, svatba v máji má i výhody
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 105
Strana: 3
Svatba v máji, nevěsta na máry. Kvůli starodávnému rčení se snoubenci svatbám v květnu léta vyhýbali. Ještě v dnešní době pověra některé páry ovlivňuje. V posledních letech se však zdá, že ubírá na síle.
Růžena a Josef Kornasovi z Opavy se brali 12. května před šedesáti lety. A to i přesto, že je okolí od svatby zrazovalo, protože v květnu se prý do manželství vstupovat nemá...
"Neohlíželi jsme se na to, v jakém měsíci se bereme. Žádné řeči nás neodradily. Prostě jsme se chtěli vzít," říká dvaaosmdesátiletý Josef Kornas.
Proč se brali právě v květnu už neví, každopádně manželství jim vydrželo. "Jaký je náš recept na spokojené manželství? Časté líbání. Pusu si dáme každý den. Ráno, v poledne, večer, prostě jak to vyjde," usmívá se.
A na pověry rozhodně nevěří. "Není to pravda. Lidé se berou mimo květen a kolikrát už i po půl roce jsou rozvedení," míní otec sedmi dětí, třiadvacetinásobný dědeček a čtyřiadvacetinásobný pradědeček. Matrikářka: květen je výhodnější Na rozdíl od nich však řada lidí při přemýšlení o datu svatby květen automaticky vyřazují. Před lety to bylo běžné a děje se to i teď. "Myslím, že se to dost dodržovalo. Když jsem se v roce 1976 vdávala, tak mě moje maminka řekla: v máji prostě ne," říká etnoložka z akademie věd Jana Pospíšilová. Přitom k tomuto rozhodně není důvod. Naopak, všechny okolnosti k májovému sňatku nahrávají. "Když si plánují svatbu, často říkají: květen, to ne. Ale právě že tento měsíc mají větší šanci vybrat si termín, hostinu, všechno je volnější," říká bohumínská matrikářka Marcela Lysá.
To potvrzuje i třicetiletá Martina z Ostravy a přidává další výhody. "Brali jsme se v neděli prvního května. Na tom datu se nám líbilo, že budeme mít každé výročí volno," říká a podivuje se nad tím, proč se tento měsíc lidé neberou. "Vždyť je to měsíc lásky, je teplo a všechno krásně kvete." Zdá se ale, že pověra o smolném manželství uzavřeném v květnu v posledních letech ubírá na síle. Shodují se na tom všichni.
"Myslím, že ta pověra pomalu uhasíná. Letos máme zatím osm svateb a pamatuju roky, kdy jsme neměli žádnou," konstatuje kastelán zámku Kunín Jaroslav Zezulčík. Podobné je to i v Opavě. "Byly časy, kdy jsme opravdu v květnu žádné svatby neměli. Letos je to snad poprvé, co máme obsazený každý květnový týden," poukazuje matrikářka Opavy Jarmila Kretková. Svateb je obecně čím dál míň I tak ale o vdavky nestojí tolik párů jako třeba v dubnu, červnu, červenci nebo září. "Obecně teď počet uzavíraných manželství klesá, a v květnu je to ještě znatelnější. Ale na druhou stranu v minulých letech jsme tady měli květnové zlaté svatby," dodává matrikářka Moravské Ostravy a Přívozu Jana Stančíková. Její slova o klesajícím počtu sňatků potvrzují statistici, kteří říkají, že stejný počet svateb jako loni byl zaznamenán před dvěma sty lety. Tehdy ovšem žila na území České republiky méně než polovina dnešních obyvatel.
Navíc to vypadá, že v letošním roce nových manželů znovu ubude. Například na radnici ve Vítkově tento rok ještě nikoho neoddávali. První dvě svatby jsou v plánu právě až na květen.
(Iva Jalůvková)
---