Zpravodajství
22.11.2011 - České dráhy přišly kvůli Jančurovi o desítky milionů
Zdroj: Hospodářské noviny
Ročník a číslo: 226
Strana: 2
Autor: ŠITNER, Roman
Půl hodiny stojí většina rychlíků na střední a východní Slovensko v Bohumíně. Stojí se tam tak léta a stálo by se tam možná dál. Až letos Radim Jančura přišel s tím, že jeho RegioJet bude zajíždět do slovenské Žiliny. A najednou... Dějí se věci.
Zjistilo se, že vlak v Bohumíně vlastně stát nemusí. Od nového jízdního řádu tak dojede do Žiliny po započtení dalšího zrychlení po cestě o čtyřicet minut dříve než nyní. Komu by i to připadalo stále pomalé, pro toho České dráhy vypraví dvakrát týdně do Žiliny pendolino, které bude ještě o deset až třicet minut rychlejší.
České dráhy najednou zjišťují, že spousta věcí jde. Stačilo jenom, aby Radim Jančura vyjel se třemi vlaky po čtyřech vagonech, které mají všechny dohromady celkovou kapacitu jako jediný vlak Eurocity Českých drah.
Malá kapička v moři vlaků náhle zlepšuje služby všem zákazníkům. Ale jen na některých tratích. Zatímco většina cestujících sleduje pouze postupnou evoluci služeb drah (s tím, jak dostávají více peněz z rozpočtu státu a krajů), obyvatelé lokalit, kam konkurence dorazila, jsou na tom výrazně lépe.
České dráhy nabízejí výrazně zlevněné jízdné (o více než čtvrtinu) mezi stanicemi, kde staví žlutý vlak RegioJet nebo navazující autobus Student Agency. V praxi to vede k tomu, že například z Mohelnice (třicet kilometrů z Olomouce směrem na Prahu), kde žádný konkurent drah nestaví, stojí jízdenka do Prahy prakticky stejně jako z mnohem vzdálenější Ostravy nebo Zlína. Cestující z Mohelnice také nedostane ani vodu zdarma jako ti, kdo cestují z Ostravy či Zlína.
Navíc vlaky mezi Prahou a Ostravou kvůli souboji s RegioJetem o minuty jedou na hranici svých možností. Zkracování jízdních časů v jiných regionech přitom s takovou snahou neprobíhá s tím, že pár minut nehraje roli.
Státní dopravce je ale zatím navzdory snaze v pozici poraženého. Vlaky RegioJetu jsou v podstatě plné bez ohledu na to, že České dráhy jezdí za nižší jízdné. Obsazenost žlutých vlaků se pohybuje mezi 80 a 90 procenty, čemuž by odpovídaly měsíční tržby kolem 12 milionů korun. Nejen tyto peníze ale drahám chybí. Zlevnily totiž všem, kteří by žlutým vlakem jet mohli. Jak těm, kteří s Jančurou jet nechtějí, tak těm, kteří se do jeho vlaku zkrátka nevejdou. Firma pokles tržeb nekomentuje, ale bude se pohybovat v řádu desítek milionů korun měsíčně.
Rostou přitom náklady, a to nejen na rozdávané vody. České dráhy proti Jančurovi nabízejí vyšší kapacity, platí tedy více za koleje i za amortizace a servis vlaků, aniž by se to odráželo v tržbách. Vlaky navíc kvůli časovému souboji s RegioJetem ženou rychleji, což se opět odráží ve vyšších nákladech na energie.
České dráhy se slovy náměstka pro osobní dopravu Antonína Blažka soustředí na "nejkřiklavější trasy", na které se budou přednostně posílat i nové vlaky.
"Nechceme, aby cestující nevěděli, jaký vlak přijede, a byla to tak pro ně loterie," vysvětluje Blažek, proč nové vlaky nasazují hlavně mezi Prahou a Ostravou. Cílem je, aby cestující věděl, co může čekat. Z Prahy na Ostravu by tak měl čekat pěkný klimatizovaný vlak, jiným směrem ale musí počítat zatím s nižším standardem.
Trasa mezi Prahou a Ostravou je jediná, kde si České dráhy jezdí, s čím chtějí. Nově zde totiž nedostávají žádné dotace a je na nich, jaký vlak a kdy a kde nasadí. Na dotovaných tratích jedou s tím, co si stát nebo kraj objedná a zaplatí. Výjimkou jsou mezinárodní koridory, kde musí vlaky splňovat kritéria kvality.
"Je otázka, jestli je rolí ČD zajišťovat dopravní obslužnost, nebo exhibovat na jedné trati," glosuje mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.
(Roman Šitner)