Zpravodajství
30.11.2011 - Mandlová štóla a voňavý svařák
Zdroj: Kroměřížský deník
Ročník a číslo: 279
Strana: 1
Autor: redakce
Letos za vánoční atmosférou za hranice vyrazí tisíce Čechů. Vyberete si i vy z nabídky adventních trhů?
Norimberk
Kdy: 25. listopad – 24. prosinec.
Kde: Na náměstí Hauptmarkt.
Jak je to daleko: 150 km z hraničního přechodu Rozvadov.
Na jednom z největších německých trhů se v bavorském Norimberku setkávají lidé už čtyři století. První se údajně konaly už v roce 1628. Samo město se prezentuje jako domov"originálního Ježíška". Vánoční zboží můžete vybírat ve více než dvou stech dřevěných a látkových stáncích. Místní speciality? Proslavené jsou tradiční vánoční perníčky, malé bílé klobásky a speciální svařák.
Drážďany
Kdy: 25. listopad – 24. prosinec.
Kde: Největší místní trh Striezelmarkt se koná na náměstí Altmarkt.
Jak je to daleko: 40 kilometrů od hranic po dálnici E55/A8.
Jeden z nejstarších a nejvelkolepějších vánočních trhů v celém Německu čítá na 250 stánků. Věhlasné jsou třeba dřevění ozdoby z Krušnohoří. Specialitou jsou místní vánoční štóly zvané Strützel či malé figurky kominíků vyrobené ze sušených švestek. Za vánoční atmosférou do saské metropole vyráží každoročně stále více Čechů. Mají možnost využít i vánoční posílené spoje, které vypravují společně České dráhy a DeutscheBahn. Lístek platí jako jízdenka na městskou dopravu v Drážďanech.
Krakov
Kdy: 1.–24. prosinec
Kde: Na hlavním náměstí v centru.
Jak je to daleko: Z hraničního přechodu Bohumín 160 km.
Vánoční trhy v polském Krakově mají dlouhou tradici. Návštěvníci cestu na trhy spojují také s prohlídkou historických památek. Milovníci specialit jistě ocení místní medový nápoj, pitný med(není to medovina), který se vyrábí podobně jako víno. Náměstí provoňují i další dobroty jako bramboráky, pečená selátka, klobásy či smažení pstruzi.
Vídeň
Kdy: 12. listopad – 24. prosinec.
Kde: Největší trh Christkindlmarkt se odehrává před radnicí na náměstí Rathausplatz (Radniční
náměstí).
Jak je to daleko: Z hraničního přechodu Hevlín 70 km.
Radničnímu náměstí, na které se vměstná 150 stánků, dominuje obrovský adventní věnec s průměrem 12 metrů. Na nedalekém náměstí Marie Terezie na návštěvníky čeká vánoční vesnička – přes 60 dřevěných stánků s řemeslnými výrobky. Vánoční atmosféru v císařských kulisách zažijete před zámkem Schönbrunn. Opozdilci mohou až do 8. ledna navštívit zimní trhy v legendárním parku Prater. Vedle vídeňských specialit jako Sachrův dort či Mozartovy koule na vánočních trzích můžete ochutnat punč, perník nebo pražené mandle a kaštany.
Linec
Kdy: 19. listopad – 23. prosinec.
Kde: Hlavní barokní náměstí v centru města
Jak je to daleko: Z hraničního přechodu Studánky 34 km.
V prosinci tu pravidelně odpoledne (od 17 hodin) vystupují dechovkové kapely a pěvecké sbory.
Trhy nejsou příliš velké, a mají tak komorní atmosféru. Jsou tak ideální pro ty, kteří netouží po velkoměstském ruchu, ale spíš hledají únik od předvánočního shonu. Kdo se chce zahřát svařeným vínem, moštem nebo punčem a zároveň se kulturně povznést, může navštívit stánek studentů místních uměleckých oborů.
Bratislava
Kdy: 25. listopad – 23. prosinec.
Kde: Na třech náměstích – Hlavním, Františkánském a Hviezdoslavově.
Jak je to daleko: Z hraničního přechodu Břeclav 64 km po dálnici. Zdejší trhy se odehrávají v poklidné atmosféře. Jsou rájem pro labužníky kteří si mohou si pochutnat na tradičních specialitách, jako jsou halušky, zelňačka, lokše, pečené ryby a ze sladkostí kromě vánočního cukroví třeba medovník. Nechybí ani svařené víno či medovina, tvrdý alkohol ani pivo se zde ale prodávat nesmí.
ZDROJ: DENÍK FOTO: SHUTTERSTOCK, ČTK, WWW STRÁNKY TRHŮ
INFOGRAFIKA DENÍK/JINDŘICH ČECH
---
Více informací o adventních trzích v blízkém zahraničí najdete od 12. prosince v novém seriálu vašeho Deníku