Zpravodajství
14.2.2012 - Almanach je také o lásce
Zdroj: Deník Frýdecko-Místecko
Ročník a číslo: 7
Strana: 8
Autor: mach
FRÝDEK-MÍSTEK – Literárně dramaturgická společnost Místecká Viola připravila pořad Láska nic nezapomíná! Tento název nese i almanach, který bude při této příležitosti představen.
V pátek 17. února v 17 hodin bude v Modrém salonku knihovny v Místku představen almanach vytvořený k životnímu jubileu (60 let) významného slezského a moravského básníka Víta Slívy.
Almanach byl vydán v loňském roce a pokřtěn v rámci Festivalu Bezručova Opava. Titul almanachu "Láska nic nezapomíná!" byl vypůjčen z jedné Slívovy básně věnované Ludvíku Kunderovi. Vydalo ho ostravské nakladatelství Žár v roce 2011. Do almanachu přispělo celkem dvanáct autorů. V Místku se představí tři autoři.
Jako první vystoupí básník Roman Polách, který studuje filologii na univerzitě v Ostravě a do literatury vstoupil poprvé časopisecky v roce 2008. Druhým autorem bude Ondřej Hložek, absolvent Slezské univerzity v Opavě. Hložek vstoupil do literatury rovněž časopisecky někdy kolem roku 2008. Loni vydal úspěšnou prvotinu s názvem Tížiny. Třetím vystupujícím autorem bude redaktor a editor almanachu David Bátor. Má lví podíl na tom, že almanach vyšel, i na počinech propagace tvorby současných mladých básníků. Za svůj debut Kukly slov (Tilia, 2004) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena.
Literární večer bude doprovázen živou hudbou. "Vystoupí opavský violoncellista Jan Hanousek. Závěr večera obohatí prozaik Jan Kukuczka starší. Představí svou poslední práci, novelu," řekla za pořadatele Vlasta Blizňáková.
A nyní několik slov o Vítu Slívovi. "Tento rodák z Hradce nad Moravicí neměl věru lehký život. Jeho otec působil jako učitel, ale pro své náboženské přesvědčení musel školu opustit. Stalo se tak v roce 1956, a proto se rodina stěhuje za prací do Bohumína. Zde otec Víta Slívy pracuje jako slévač," upřesnila Blizňáková. Vít Slíva později zakotví v Brně na FF MU. Zde vystuduje obor čeština latina a později se stane učitelem na Biskupském gymnáziu v Brně. Životním autorem se mu stal Vladimír Holan. Kolem Slívy vznikl v letech devadesátých takzvaný Královopolský okruh, který zaníceně tíhl k Holanovi (Fajkus, Hrbáč, Holub).
Přelomovými sbírkami v jeho životě jsou Tanec v pochované base, Na zdech stíny osik, Bubnování na sudy. Za sbírku Bubnování na sudy obdržel v roce 2003 dvě významné literární ceny. A sice Magnesii literu a Cenu Nadace Český literární fond.