Zpravodajství
25.2.2012 - Šéfové nemocnic na Karvinsku se přetahují o lůžka z Orlové
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 48
Strana: 2
Autor: Ivana Lesková
Ve zdravotnictví přituhuje. Tak moc, že o pacienty už spolu soupeří i dvě nemocnice kraje na Karvinsku, které mají spolupracovat. Bojují spolu o neurologická a ortopedická lůžka z Orlové. Mohou ale prohrát obě.
KARVINÁ - Primáři v Karviné-Ráji se radují, jejich kolegové z Havířova jsou zklamaní. Důvod je paradoxně stejný: Neuskutečněná výměna ředitele jedné nemocnice. "Radní kraje ve čtvrtek odvolají z funkce ředitele karvinské nemocnice Petra Kovaříka. Vystřídá ho Jaroslav Lux, náměstek pro léčebnou péči z Havířova. Ten zruší lůžkovou ortopedii i neurologii v Orlové a předá je Havířovu," hlásili zdravotníci několik dní předem. Náměstek hejtmana Karel Konečný přiznal, že řeší situaci nemocnic na Karvinsku, ale o výměně ředitele mluvit nechtěl. "Nechme to na radních kraje," řekl jen. Výměna se nakonec nekonala. Informace zdravotníků však byly správné. Oba pánové Kovařík s Luxem totiž čekali v předsálí, až si je radní zavolají dovnitř. Zbytečně.
"Radní o odvolání ředitele žádné ze svých nemocnic nejednali," řekla mluvčí kraje Šárka Vlčková. Důvodem byl zřejmě postoj ředitele fakultní nemocnice Svatopluka Němečka, kterého si kraj najal jako poradce a koordinátora zadlužených krajských nemocnic. "Kumulovaná ztráta krajských nemocnic za loňský rok je nižší, než se čekalo, kolem 50 milionů korun. Ředitel karvinské nemocnice ušetřil víc, než mu ukládal plán. Docílil i mírného zisku. Nevidím důvod k jeho odvolání..." netajil. Údajným důvodem pádu Kovaříka měla být smlouva, kterou uzavřel se soukromou laboratoří. Jenže za tu by manažer nucený šetřit zasloužil spíš pochvalu. Nemocnici totiž uspoří asi dva miliony korun ročně. Faktickým důvodem pro odsun Kovaříka tak zřejmě zůstává boj o akutní lůžka z Orlové.
Shodli se na tom odborníci z nemocnic, zdravotního výboru kraje i pojišťoven. Problém podle nich je, že na Karvinsku nyní působí celkem pět nemocnic v šesti městech: dvě v Karviné a po jedné v Havířově, Bohumíně, Českém Těšíně i Orlové - ta je však organizační součástí nemocnice v Karviné-Ráji. Podle řady odborníků by Karvinsku stačilo méně akutních lůžek. Agel se proto nedávno vzdal akutních lůžek v Českém Těšíně. Otazníky teď visí nad neurologií a ortopedií v Orlové. Oddělení by ráda převzala nemocnice v Havířově.
"Máme osm moderních operačních sálů, z toho dva jsou zavřené. Už při jejich budování se počítalo s přesunem ortopedie z Orlové," říká havířovský ředitel Jan Ferenc. "My máme jednu stanici neurologie, v Orlové je další, ale chybí tam lékaři. Je rozumné spojit dvě malá oddělení. Přístup karvinského vedení k dohodě je ale špatný," míní.
Kovařík nesouhlasí. "Jsme připraveni předat neurologická lůžka, ale chceme zachovat vlastní ambulance. Musíme zajistit konzilia pro pacienty, kteří leží na oddělení dlouhodobé intenzivní péče. Jenže Havířov chce vše včetně ambulancí. Navrhli, že budou pacienty na konzilia převážet. S tím nemůžu souhlasit," líčí. A ortopedie se vzdát nechce. Důvodů má víc.
Obává se mimo jiné, že zrušení ortopedie v Orlové nemusí automaticky znamenat, že pojišťovny nasmlouvají péči Havířovu. To nepřímo potvrdil i šéf VZP Aleš Zbožínek. "V polovině března budeme mít jasnější představu o struktuře péče v kraji. Je ale možné, že některá oddělení zaniknou bez náhrady," naznačil.
FAKTA - Co čeká pacienty
Nemocnice v kraji budou letos muset rušit další lůžka nebo i celá oddělení. Která konkrétně, to zatím jasné není. Diskuse zřizovatelů se zdravotními pojišťovnami stále běží, podle VZP by mělo být jasněji v polovině března. Kraj například zvažuje sloučení neurologických oddělení v Orlové a Havířově. Některá oddělení ale získají další lůžka, například psychiatrická.