Zpravodajství
29.2.2012 - Kvůli šrotu spali s dětmi v mrazech u řeky Olše
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 51
Strana: 2
Autor: Petra Bartíková
Sběr šrotu na Karvinsku, to je dobrý byznys. Rozmohl se hlavně v Orlové, Dolní Suché a Karviné. Rodina, která sem přijela ze Slovenska, si na tom vybudovala živobytí. Mezitím spala v dřevěné chajdě u řeky.
Bylo dvacet stupňů pod nulou, na některých místech ještě víc. Mnozí raději ani z domu nevycházeli. A manželský pár ze Slovenska se dvěma malými dětmi přespával v dřevěné chatce u řeky Olše v Karviné. Objevili je terénní pracovníci. Slovenská rodina tu žila bez dokladů, bez peněz. "Pobývali zde v poměrně krušných podmínkách. Museli jsme to řešit. Nechápeme, proč se k takovému risku rozhodli. Po několika týdnech jsme je přiměli k návratu na Slovensko," potvrdila mluvčí Karviné Šárka Swiderová bez dalších podrobností. Rodina údajně sbírala šrot, aby si vydělala na živobytí. A zřejmě ne náhodou si vybrala Karvinou. Šrotu je tu dost. Velmi dobře to vědí zloději kovů.
"Na Karvinsku se nejvíce ztrácejí měděné komponenty Českých drah, kovové předměty z důlních podniků a také například oplechování potrubí zejména z míst, která jsou těžce dostupná. Krádeže kovů se nejvíce rozmáhají v Karviné, Orlové a Suché, tedy ve městech, kde je stále aktivní důlní činnost," zdůvodnil mluvčí karvinské policie Miroslav Kolátek. Majitelé sběren a jejich pracovníci by si proto měli dávat pozor na to, co přijímají a vykupují. "Pokud jde o věci, u kterých je zřejmé, že mohou být kradené, nesou za to majitelé sběren odpovědnost podle příslušného zákona," sdělil Miroslav Kolátek.
Lidé ze sběrny v Dolní Suché už vědí, o čem je řeč. "Policie nás nařkla, že vykupujeme víka od kanálů. Je pravda, že pracovník sběrny je přijal, ale jen proto, že si myslel, že jsou to plechy," bránil se majitel sběrny Leoš Drda. A zatímco vyprávěl, modrá Avie naplněná železným šrotem vjížděla na váhu. Po chvíli z auta vystoupili tři muži. Otevřeli zadní dveře a z Avie postupně vytahovali železné trubky, dráty, plechy. Všechno chtěli prodat do šrotu. "Auto jsme zvážili, a až z něj chlapi vyházejí železo na hromadu, zvážíme ho znovu. Tak zjistíme, kolik toho kovu přivezli," popsal Leoš Drda. Za kilo železného plechu vyplácí minimálně čtyři koruny, za kilo hliníku nebo olova patnáct korun. Za kilogram mědi rovnou stovku.
"Samozřejmě, že nepoznám, co je kradené. Bezdomovci se živí tím, co najdou. Většinou je to starý šrot," tvrdil Drda. Policisté z Havířova mu ale nevěří. "Je to jedna ze sběren na Havířovsku, kde se nejčastěji vykupují kradené kovy," řekl ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras. Jak uvedl, strážníci již několikrát načapali lidi, kteří do sběrny vezli například víka od kanálů, a to i v noci. Lidé, kteří žijí v okolí, si navíc stále stěžují na časté rušení nočního klidu - když se ve sběrně ponocuje a vykládají se kovy, bouchá to. "Ne jako strážník, ale jako myslivec jsem několikrát načapal muže, kteří poblíž sběrny opalovali měděné dráty. Samozřejmě, nedokážu jim, že je pak do sběrny odvezli, a majitel může tvrdit, že má všechno v pořádku, ale dle mého osobního názoru je ta věc až křišťálově průzračná. I proto tu sběrnu pravidelně kontrolujeme," dodal Muras.
---
"Majitel sběrny může tvrdit, že má vše v pořádku, ale ta věc je křišťálově průzračná." Bohuslav Muras, ředitel strážníků
---
FAKTA Co zastaví zloděje? Nic. Riskují i životy
Únor 2012
- Policie z Karviné před pár dny dopadla zloděje, který v posledních týdnech řádil v ulici Makarenkova. Vykrádal tu prázdné byty. Bral, co mu přišlo pod ruku, ale hlavně se zaměřil na plynové ohřívače, takzvané karmy. Kradl z nich kov, který pak zpeněžil. Při demontáži plynového ohřívače ale nezastavil plyn. Lidé kvůli nebezpečí výbuchu nebo požáru utíkali z bytů.
Květen a červen 2011
- Během dvou měsíců zloději ukradli železné podlahy z železničních mostů na trati mezi Studénkou a Veřovicemi. Neřešili, že tím způsobí poruchy na provozu železniční trati a ohrozí životy cestujících. Také v Bohumíně kradou především v areálu železnice a Českých drah a na velkých dopravních stavbách. Objevují se i organizované skupiny, které se zaměřují na krádeže z nákladních vagonů.
Červen 2011
- Obrovské štěstí měl zloděj kovů z Karviné. Loni na začátku června lezl na stožár vysokého napětí, záhy ale dostal ránu elektrickým proudem. Přežil jen zázrakem. "Většinou jde o bezdomovce nebo sociálně slabé. Kradou měď, žlaby, kabely, sochy i víka od kanálů. Všechno prodají do šrotu. Je to jejich práce, krádežemi si vydělávají na živobytí," poznamenal policejní mluvčí René Černohorský.