Zpravodajství
21.3.2012 - V módě je Kypr, Nizozemsko už méně
Zdroj: Lidové noviny
Ročník a číslo: 69
Strana: 15
Autor: David Tramba
Daňové ráje: míří do nich stále víc českých firem, které chtějí nižší daně, stabilní a diskrétní prostředí
Čeští multimilionáři se na Kypr a do Nizozemska stěhují také vinou pomalých soudů, nepřející byrokracie a zmatečných zákonů.
PRAHA - Když se koná valná hromada Energetického a průmyslového holdingu, dostaví se právní zástupci čtyř kyperských firem s nicneříkajícími názvy jako Milees Limites nebo Mackarel Enterprises. A není to neobvyklý případ.
Každým rokem přibude nejméně stovka českých firem, které ovládá vlastník registrovaný na Kypru. Na konci loňského roku bylo takových firem již 1705. Hlavním motivem není utajení skutečného vlastníka. Manažer Daniel Křetínský, společnosti PPF Partners a PPF Group nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a slovenská investiční skupina J&T se nijak netají tím, že Energetický a průmyslový holding společně vlastní. Tady jde hlavně o podnikatelské prostředí v dané zemi. "Důležitá je nejen výše zdanění, ale také transparentnost právního a politického prostředí, rychlá vymahatelnost práva, efektivní ochrana soukromého vlastnictví a srozumitelná obchodní legislativa," vysvětlil mluvčí skupiny PPF Radek Stavěl.
Stejný pohled na věc má také investiční skupina J&T. "Důvodem pro zakládání společností v zahraničí je zpravidla právní ochrana investic či vlastníka, ale také nabídka profesionálních služeb a celková kvalita zázemí pro podnikání," říká člen představenstva J&T Banky Andrej Zaťko. Za oblibou Kypru je tak nutné hledat zákony psané na míru mezinárodním podnikatelským a investičním skupinám. Tedy rozdíl proti Česku, kde podnikatele znervózňují časté a nepředvídatelné změny legislativy, za kterými navíc často stojí "poslanecká kreativita" nebo různé lobbistické tlaky. Svou roli však hraje i omezený přístup k firemním informacím v obchodním rejstříku. Ne všude se lidé tak snadno dostanou k finančním výsledkům nebo vlastnické struktuře jako v Česku. "Například kyperský obchodní rejstřík poskytuje online jen základní informace, nelze v něm dohledat údaje o vlastnické struktuře," vysvětluje Radek Buršík z advokátní kanceláře Ambruz&Dark/Deloitte Legal.
Atraktivním rájem pro umisťování sídla mateřské firmy je také Lucembursko. Ideální podmínky pro zakládání mezinárodních investičních fondů jsou pak na ostrově Guernsey. Zájem o dříve tak oblíbené Nizozemsko naopak opadá. "Nizozemsko začíná být administrativně, a proto i finančně, náročnější, nicméně stále zůstává vysoce stabilní a atraktivní destinací," uvedla Petra Štěpánová ze společnosti ČEKIA. Během předchozích dvou let klesl počet českých podniků s nizozemským vlastníkem o padesát. Stále však firmy sídlící v této zemi ovládají na čtyři a půl tisíce českých podniků. V případě Nizozemska je však situace složitější. Kromě toho, že zde mají své centrály čeští miliardáři Petr Kellner, Karel Komárek a Zdeněk Bakala, slouží tato země často jako mezistupeň mezi globální skupinou a dceřinou firmou v Česku. Nepřímo přes schránku v Nizozemsku kontrolují své české firmy například koncerny RWE, Tesco, Vodafone a Coca-Cola.