Zpravodajství
26.5.2012 - Nejvíce dětí v Česku ubylo v našem kraji
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 123
Strana: 12
Autor: Denisa Telaříková
NÁMĚSTKYNĚ HEJTMANA VĚRA PALKOVÁ (ČSSD) ŘEKLA PRÁVU:
- Říkáte, že v Moravskoslezském kraji neustále ubývá dětí ve věku od šesti do 21 let. Jak to je přesně?
V rámci České republiky máme za loňský školní rok největší úbytek dětí a to 2789.. Přitom v celém Česku byl úbytek celkem 2885 dětí. To znamená, že náš kraj se na úbytku podílel téměř sto procenty. Necelá stovka pak ubyla v jiných českých krajích.
- Ubylo také učitelů?
Ano. Zaměstnanců ve školství, tedy pedagogů i nepedagogů, ubylo za loňský školní rok v našem kraji 439, což je nejvíce od školního roku 2005-2006, kdy ze školství v Moravskoslezském kraji odešlo 553 pracovníků.
- A jak je to s počtem volných míst na středních školách? Je jich dostatek?
Každé dítě může obsadit jedno a půl místa. Skutečně máme o dva tisíce míst více, než vychází dětí z 9. tříd. Letos jich opustí základní školy zhruba jedenáct tisíc. Na střední školy ale přijmeme do prvního ročníku více než čtrnáct tisíc.
- Jak je to možné?
Ty další tři tisíce, to jsou děcka, která už například mají po maturitě a jdou se znovu učit. Nebo si dělají nadstavbu, nebo opakují ročník či přecházejí na druhou školu. Nebo také nenašli práci, a tak jdou na druhý učební obor.
- Kam se hlásí nejvíce deváťáků?
Na gymnázia dva tisíce šest set dětí, přes dva tisíce pak na odborné střední školy, což jsou učební obory s maturitou. Na průmyslové školy, obchodní akademie a konzervatoře pak přes pět tisíc dětí. Na učební obory bez maturity zhruba něco kolem tří tisíc sedmi set žáků.
- Ředitelé krajských středních škol letos brblali kvůli jednotným přijímacím zkouškám, které kraj spustil. Hodlá v nich kraj pokračovat i v příštím roce?
Ředitelé si letos právem stěžovali. Naším cílem bylo, aby školy měly s přijímačkami co nejméně práce. Že jim přivezeme hotové testy a oni nebudou muset nic opravovat. Vloni totiž museli testy opravovat sami. Letos je měli vložit do počítače a testy už opravil někdo jiný. Jenže to vkládání do počítače bylo tak komplikované a složité, že jim to dalo více práce, než kdyby si testy opravili sami. Záměr zlehčit školám práci měl bohužel opačný efekt. To v žádném případě takto příští rok nemůže být. Zároveň ale musím říct, že přijímací zkoušky na našich školách jednotného typu budou jen do doby, kdy je nahradí státní výstupní testy z 9. tříd.
- Bude kraj ještě pokračovat ve slučování a rušení svých středních škol?
Nemůžeme chtít mít střední školy pro 15 tisíc dětí, když ze základních vychází zhruba 11 tisíc a dětí ubývá. A navíc nám ministerstvo vzalo téměř dvě stě miliónů korun na platy učitelů.
- Kde konkrétně změny plánujete?
Doufám, že se nám konečně podaří uzavřít Vítkov, kde se zatím nemůžeme s městem dohodnout. Pokud se nedohodneme, tak už na nic nebudeme čekat, zdejší dvě střední školy sloučíme nejpozději ke konci června příštího roku a vznikne jedna škola s názvem Gymnázium a střední škola Vítkov. Další změny se plánují na Bruntálsku. Už teď od 1. září bude v Bruntále fungovat jedna škola sloučená ze tří gymnázií – z bruntálského krajského, městského a z Vrbna pod Pradědem. Ve hře jsou v Bruntále také odborné školy – a to obchodní akademie a střední zemědělská škola. Je otázka, jak se nám podaří ty školy dát dohromady. Také v Českém Těšíně máme nadbytek škol, ve hře je tedy i oblast českotěšínska a pak také Opava. Kde jsme naopak už skončili, tak to je Ostrava, Frýdek-Místek a Frenštát pod Radhoštěm.