Zpravodajství
16.10.2012 - »Pamětníků ubývá,stejně i fotek,«
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 42
Strana: 5
Autor: Tomáš Januszek
»Pamětníků ubývá,stejně i fotek,«
říká amatérský historik Eduard Beneš
BOHUMÍN – Psala se první léta 20. století, čeští stavové urputně bojovali za samostatný český stát a v Bohumíně jezdila první parní a poté elektrická tramvaj... Zhruba do těchto časů se můžete přenést prostřednictvím dobových fotografií, které jsou k vidění v bohumínském Salonu Maryška. Na výstavě nazvané Bohumínský Cimrman aneb Co se v kronikách nedočtete můžete vidět Bohumín v letech 1900 až 1914, tedy za RakouskoUherska. Shromáždit unikátní snímky se podařilo dvěma zaníceným amatérským historikům – Eduardu Benešovi a Jiřímu Spáčilovi, kteří jednak připravili výstavu a navíc pravidelně pořádají besedy a zájemcům promítají další snímky zachycující obrazy z dějin města. S Eduardem Benešem jsme si o výstavě minulý týden povídali.
- Jak vznikl nápad shromáždit tyto snímky?
Náhodou, jak už to bývá. V dnes již neexistujíci Baeckerově vinárně, založené v roce 1898, jsme našli německy psaný nápis, který svým v překladu připomínal cimrmanovský styl. Začínalo to nějak takto: "S krásnými ženami a dobrým vínem můžeš být vždycky spokojený." A právě ten cimrmanovský styl mě inspiroval v tom, že jsem na každé fotce hledal postavu, která by Cimrmana něčím připomínala. Není to samozřejmě skutečný Cimrman, pouze je mu podobný. Tak jsem k těm fotkám vymyslel i texty v cimrmanovském duchu.
- Takže Bohumínský Jára Cimrman?
Nikoli Jára Cimrman. Pozor! Tato postava je pod autorskými právy, čehož jsem si byl samozřejmě vědom, a psal jsem proto panu Zdeňku Svěrákovi, jakožto držiteli licence na toto jméno. No a on mi odpověděl, že můžu použít název Bohumínský Cimrman.
- Kolik fotografií tedy s kolegou Jiřím Spáčilem na výstavě v Salonu Maryška představujete?
Je tady asi třicet snímků, z nichž za nejvzácnější já osobně považuji obrázek s textilním obchodem Leopolda Tasslera, což byl první obchod v Bohumíně, který stával na dnešní třídě Čs. armády. Otevřen byl již v roce 1868, vedle byla hospoda a nahoře v domě hotel. Dnes na jeho místě stojí kruhový objezd u supermarketu Billa.
- A co ten velký obraz,na které je stará tramvaj?
Ten snímek zachycuje Bohumín v roce 1905. Tramvaj, kterou tam vidíte, v té době jezdila po Nádražní ulici, na kterou kolmo navazuje dnešní třída E. Beneše. Po ní od roku 1914 jezdila druhá linka z Bohumína do Hrušova.
- Snímky, které si tady lidé mohou až do listopadu prohlédnout, jsou unikátní a pro pamětníky jistě zajímavé. Předpokládám, že ve shromažďování těchto historických dokumentů pokračujete, abyste mohli třeba i těm mladším představit město,jak vypadalo před sto lety.
Samozřejmě. Už dokonce máme další snímky, které promítáme na besedách na televizi. Jsme velmi mile překvapeni zájmem lidí o tyto věci. Jak dnes vidíte, salon je plný a stejně jako už několikrát promítáme snímky a odpovídáme lidem na otázky, co je na té které fotce zachyceno,kdeje to místo a podobně.
- A nosí vám lidé staré snímky?
Právě že moc ne. Důvod je prostý: pamětníků ubývá a starých pohlednic už je mezi lidmi jen pár. Je to přece jen už více než sto let a málokdo už dnes ty časy pamatuje. Většina fotek, které se nám podařilo získat, je stažených z pohlednic od majitelů anebo z internetu.