Zpravodajství
20.10.2012 - Lidem na Ostravsku se ulevilo od prachu. Radost je ale předčasná
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 246
Strana: 2
Autor: Tereza Krumpholzová
Podle žebříčku, který sestavuje sdružení Arnika, velcí znečišťovatelé vypustili vloni do ovzduší o desítky tun prachu méně, u některých firem ale zaznamenali nárůst
Deník sleduje
Ostrava – Množství polétavého prachu, které velké podniky vypouštějí do ovzduší, v minulém roce ubylo. Například hutní gigant Arcelor Mittal vyprodukoval zhruba o 230 tun prachu méně, Třinecké železárny pak snížily emise prachu o sto tun. Vyplývá to ze žebříčku znečišťovatelů, který každoročně sestavuje občanské sdružení Arnika podle údajů Integrovaného registru znečišťovatelů. "Zatím je předčasné se radovat. Jestli se v případě obou hutních provozů jedná o trend nebo jednoletý výkyv, to ukážou až data, která do integrovaného registru znečištění nahlásí firmy příští rok," uvedla vedoucí ostravské pobočky Arniky Vendula Krčmářová. Její kolega Jan Nezhyba je přesvědčen o tom, že podniky mají, co se ekologických opatření týká, ještě značné rezervy. "Jsou schopni snížit emise prachu ještě o polovinu," uvedl.
U hutních a slévárenských podniků oproti roku 2010 poklesly emise rakovinotvorných látek. "Naopak významný nárůst exhalací těchto látek vykázala opavská firma Teva. Předehnala ji jen bohumínská společnost Rockwool, která poskočila z 0,25 tuny v roce 2010 na 1,84 tuny v roce loňském," vyčíslil Jan Nezhyba. Doplnil, že obrovské množství rakovinotvorných látek vyprodukovala do ovzduší také firma Dukol z Ostravy. "Navíc je z dlouhodobého pohledu zřejmé, že produkce rakovinotvorných látek v posledních pěti letech stále roste," doplnil Nezhyba. Integrovaný registr znečišťování provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR. Údaje o únicích vybraných chemických látek hlásí do registru samy jednotlivé podniky, protože jim to ukládá zákon. Arnika podle těchto údajů každoročně sestavuje žebříček největších znečišťovatelů.