Zpravodajství
1.11.2012 - Pro smogové situace začala od září platit nová pravidla
Zdroj: Moderní obec
Ročník a číslo: 11
Strana: 54
Autor: st
Na severní Moravě a ve Slezsku začal v říjnu lidi opět trápit smog. Povolený denní limit koncentrace polétavého prachu 50 mikrogramů na metr krychlový tam v tyto dny bývá dvakrát, případně ještě více překročen. Co na to říká legislativa?
v závěru minulého měsíce zástupci ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) informovali o změnách ve vyhlašování smogových situací a regulací, k nimž došlo 1. září s nabytím účinnosti nového zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší. O těchto novinkách hovořili na ostarvském magistrátu ředitel pobočky Dušan Žídek a Roman Volný.
KDY NASTÁVÁ SMOGOVÁ SITUACE
Jak oba upozornili, smogovou situací se podle § 9 uvedeného zákona rozumí stav mimořádně znečištěného ovzduší, kdy úroveň znečištění oxidem siřičitým, oxidem dusičitým, částicemi PM10 nebo troposférickým ozónem překročí některou z prahových hodnot uvedených v příloze č. 6 k tomuto zákonu za podmínek uvedených v této příloze. Z přílohy oba zástupci ČHMÚ zejména zdůrazňovali část týkající se aktuálního problému, a to polétavého prachu, konkrétně suspendovaných částic PM10. »Informativní prahová hodnota je považována za překročenou v případě, že alespoň na jedné měřící lokalitě reprezentativní pro úroveň znečištění v oblasti minimálně 100 km2 překročila 24hodinová průměrná koncentrace částic PM10 hodnotu 100 mikrogr./m3 ve dvou po sobě následujících dnech a zároveň je za posledních 6 hodin alespoň na polovině měřících stanic reprezentativních pro danou oblast rostoucí trend hodinových koncentrací částic PM10,« uvedli zástupci ČHMÚ.
Trend koncentrací částic PM10 se přitom vyhodnocuje z časové řady klouzavých 12hodinových průměrů hodinových koncentrací. Regulační prahová hodnota je považována za překročenou v případě, že alespoň na polovině měřících lokalit reprezentativních pro úroveň znečištění v oblasti minimálně 100 km2 překročila 24hodinová průměrná koncentrace částic PM10 hodnotu 150 mikrogr./m3 ve třech po sobě následujících dnech a zároveň je za posledních 6 hodin alespoň na polovině měřících stanic reprezentativních pro danou oblast rostoucí trend hodinovýh koncentrací částic PM10. Trend koncentrací částic PM10 se vyhodnocuje jako v předchozím případě.
ukončení Smogové SituaCe Smogová situace je ukončená, jestliže na žádné měřící lokalitě reprezentativní pro úroveň znečištění v oblasti minimálně 100 km2 není překročena žádná prahová hodnota, přičemž tento stav trvá nepřetržitě alespoň 12 hodin a na základě meteorologické předpovědi se neočekává obnovení meteorologických podmínek podmiňujících smogovou situaci v průběhu 48 hodin následujících po poklesu úrovní znečištění pod prahové hodnoty. »Časový interval 12 hodin se zkracuje až na 3 hodiny, nelze-li meteorologické podmínky označit jako podmiňující smogovou situaci a podle meteorologické předpovědi je téměř vyloučeno, že během nejbližších 48 hodin takové podmínky opět nenastanou,« potvrdili Dušan Žídek a Roman Volný.
Smogové situace a regulace vyhlašuje/ odhlašuje MŽP, resp. jím pověřená organizace - Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
---
Odkazy na legislativu
- zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 sb. (účinnost od 1. 9. 2012) * vyhláška MŽp čr č. 330/2012, o způsobu posuzování i vyhodnocování úrovně znečištění, rozsahu informování veřejnosti o úrovni znečištění a při smogových situacích * věstník MŽp čr 09/2012 - sdělení odboru ochrany ovzduší, kterým se stanoví seznam reprezentativních měřících lokalit pro vyhlašování smogových situací.
ZDROJ: ČHMÚ
Ve Věstníku MŽP ČR č.9/2012 jsou uvedena vymezená území a reprezentativní stanice pro jednotlivé znečišťující látky Střední Moravy, severní Moravy a Slezska se týkají tyto stanice pro měření částic PM10: 1) aglomerace ostrava/karviná/frýdek-Místek (bez třinecka) - stanice český těšín, frýdek-Místek, havířov, karviná, ostrava-fifejdy, orlová, ostrava-zábřeh, Bohumín; 2) třinecko - stanice třinec-kosmos, třinec-kanada; 3) zóna Moravskoslezsko - stanice opava-kateřinky, studénka; 4) zóna střední Morava - stanice olomouc-hejčín, přerov, prostějov, zlín, jeseník.
ZDROJ: ČHMÚ