Zpravodajství
4.12.2012 - Nejšetrnější technologie k životnímu prostředí: kombinovaná výroba elektřiny a tepla
Zdroj: Technický týdeník
Ročník a číslo: 25
Strana: 28
Autor: Ing. Jaroslav Kužel
Skupina ČEZ rozvíjí vedle elektřiny jako svého hlavního produktu též oblast výroby, distribuce a prodeje tepelné energie. V maximální míře se využívá kombinovaná výroba elektřiny a tepla. Tato výrobní technologie je nejšetrnější k životnímu prostředí, neboť co nejvíce využívá tepla obsaženého v tolik cenném palivu, zvyšuje účinnost energetických přeměn, šetří palivové náklady. Teplárenské zdroje - zejména teplárny EC Jindřichův Hradec a Teplárna Dvůr Králové, ale také Elektrárna Hodonín a Elektrárna Poříčí - navíc využívají stále více jako palivo biomasu.
PODPORA KOGENERACE
Výhod kombinované výroby elektřiny a tepla využívá i většina velkých kondenzačních elektráren ve skupině ČEZ. V České republice jsou to zejména Elektrárna Prunéřov, Elektrárna Ledvice, Elektrárna Dětmarovice, elektrárna Mělník 2 a Elektrárna Tisová. A v neposlední řadě přibyla do skupiny ČEZ Elektrárna Mělník 1 v rámci společnosti Energotrans, která zajišťuje zejména dodávky tepla do Prahy. Celková roční dodávka tepla vzroste v roce 2012 přibližně o 4 mil. GJ a očekává se objem cca 14 mil. GJ. Teplárny ČEZ využívají stále více také obnovitelné zdroje primární energie. Biomasa v režimu čistého i společného spalování se využívá zejména u fluidních kotlů. Nový teplárenský zdroj v Jindřichově Hradci je postaven pro využití pěstované biomasy (zejména slámy). Pilotním projektem využití fluidních kotlů pro výrobu tepla s využitím biomasy, zejména dřevní štěpky, byla úprava zařízení v Elektrárně Hodonín.
V Teplárně Dvůr Králové nad Labem se realizovaly investiční akce s cílem převést tuto teplárnu spalující původně hnědé uhlí na biomasu. Spolu s modernizovaným systémem CZT má předpoklad dodávat šetrně teplo svým odběratelům dlouhodobě efektivně a ekologicky. Dřevní štěpku a peletizovaná paliva rostlinného původu odesílají zhruba dvě desítky dodavatelů přímo na skládky paliva v jednotlivých elektrárnách a teplárnách. Po rozsáhlé úpravě uvedli tento měsíc do provozu fluidní kotel pro spalování biomasy, zejména dřevní štěpky, v Elektrárně Poříčí. Nová linka k manipulaci s biomasou umožní provozovat fluidní kotel číslo 7 pouze na biomasu. Tím se docílí významné úspory fosilního paliva (hnědého uhlí). Provozu na čistou biomasu tak bude schopen celý energetický blok č. 3 v Elektrárně Poříčí 2.
SKUPINA ČEZ PODPORUJE ROZVOJ TEPLÁRENSKÝCH SYSTÉMŮ
I v budoucnu se chce Skupina ČEZ zabývat dodávkami tepla, proto stále investuje nemalé finanční prostředky do obnovy a rozšiřování tepelných sítí i napojování nových odběratelů a nových lokalit. Nejúspěšnější novou rozvojovou teplárenskou akcí v posledním období, která získala řadu ocenění, je bezesporu teplofikace města Bohumín napojením na horkovodní přivaděč z elektrárny Dětmarovice. Celá stavba investičně představovala náklad přes 500 milionů korun. Celý projekt byl založen na bázi partnerství Skupiny ČEZ s městem Bohumín a jako veřejná stavba byl financován z privátních zdrojů v režimu koncesní smlouvy. Tato investiční akce získala cenu Projekt roku 2011 od Teplárenského sdružení České republiky.
TEPLÁRENSKÉ SYSTÉMY VE SKUPINĚ ČEZ A ENERGETICKÉ ÚSPORY
Konkurenceschopnost teplárenských systémů (CZT) je bezesporu podmíněna jejich dobrým technickým stavem, technickou podporou zákaznického komfortu a zajištěním přijatelné úrovně ztrát tepla v rozvodech. K významným akcím k zajištění vyšší efektivnosti distribuce tepla patří náhrada stávající dožívající a předimenzované parní tepelné sítě ve městě Dvůr Králové nad Labem za technicky vyspělou technologii předizolovaného horkovodního potrubí. Celý systém CZT města Dvůr Králové nad Labem byl převeden z páry na horkou vodu v rekordním čase ve dvou letních etapách nákladem více než 200 mil. Kč. V letošním roce zaměňuje dceřiná společnost ČEZ Teplárenská původní parní rozvody tepla za moderní předizolované systémy v lokalitě Trutnov, v místních částech Poříčí a Výsluní. Součástí je i pomoc odběratelům tepla s výměnou objektových předávacích stanic. Skupina ČEZ chce být pro své odběratele tepla dlouhodobě spolehlivým a konkurenceschopným obchodním partnerem. K tomuto cíli je, mimo jiné, zaměřena celá řada technických projektů a řešení, kde již uvedené mohou být jedním z konkrétních případů.