Zpravodajství
12.3.2013 - K Zimnímu táboření patří mrazy, horký čaj a kytary
Zdroj: Bruntálský a Krnovský deník
Ročník a číslo: 60
Strana: 3
Autor: Anna Dohnalová
Stanovat pod stanem se dá nejen v letních měsících. Tradiční Zimní táboření, které proběhlo o víkendu v Úvalně, si nenechalo ujít desítky nadšenců.
Úvalno, Strážiště – Návštěvníci vrchu Strážiště a rozhledny Hanse Kudlicha v Úvalně mohli při procházkách o víkendu narazit na neobvyklou skupinku lidí. Na širokém prostranství se rozložili táborníci. Konal se zde již jubilejní desátý ročník Zimního kempování na Strážišti. Skalní účastníci dorazili v pátek 8. března odpoledne, někteří to stihli až v sobotu. Za táborníky se v průběhu víkendu zastavovali jejich známí a rodiny. Vrch Strážiště byl prostě uplynulý víkend plný přátelsky naladěných turistů.
Táborníci dorazili z celé republiky
A táborníci se sjeli opravdu zdaleka. Nejdelší trasu do Úvalna absolvovala turistka až z Děčína. Jinak jste zde mohli potkat táborníky z Kopřivnice, z Frenštátu, Havlíčkova Brodu, Uherského Ostrohu, Ostravy, Bílovce a z Krnova. "Já jsem dorazil z Havířova. Letos je venku docela teplo. Zimní táboření není vůbec špatné, asi největší zimu jsem zažil v roce 1985 na Velkém Javorníku. To spadla teplota na mínus sedmadvacet stupňů," pochlubil se jednasedmdesátiletý Ivan Shön z Havířova. Jeho slova potvrdil čtyřiašedesátiletý Pepíček Škuta z Bohumína: "Letos je teplo. A když je někomu zima, může si dát horký čaj na zahřátí. Zimní stanování je nejzajímavější v zimě, a když jsou mrazy. Když nemůžete postavit stan, protože je půda tak zmrzlá, že nejde zarazit stanový kolík, můžete si pomoct hřebíky."
Stanování za každého počasí
Oba turisté patří mezi zastánce táboření za každého počasí. Letos už mají za sebou táboření v Žimrovicích a v Radkově. Na konci ledna se také zúčastnili táboření ve Hrádku ve Slezsku. Tady jim počasí přálo, nocovalo se při mínus patnácti stupních. Přestože venku bylo vlhko, mlha a v pátek pořádně pršelo, na tvářích účastníků Zimního táboření byl úsměv a pohoda. Letošního zimního stanování se zúčastnilo kolem čtyřiceti táborníků. Někteří přespávali ve stanech a pár si jich rozložilo svůj spacák ve zdejších chatkách. "Letos tady máme asi dvaadvacet stanů. Teploty jsou mírné, i v noci se držely kolem nuly. Protože v pátek pršelo, neměli jsme rozdělaný oheň. Veselo pak bylo vevnitř v restauraci. V pátek hrálo několik kytara zpívalo se dlouho do noci. Během soboty dorazili další táborníci a přivezli s sebou bubínek a další kytary," řekl organizátor akce Miroslav Kment z Krnova, který při listování kronikou vzpomínal na předchozí ročníky.
Trempské přezdívky
"Největší nával byl na prvním ročníku. To přijelo kolem padesáti turistů a postavilo se na pětatřicet stanů. Bylo půl metru sněhu a teploty mínus čtrnáct. To bylo aspoň pořádné zimní táboření. Třeba loni tady s námi byla naše nejmladší účastnice. Má přezdívku Kulíšek a ve svých třech letech s námi normálně spala pod stanem," dodal Miroslav Kment, který se pochlubil přezdívkou Rybíz. Jeho syn je Rybízek mladší. Zaslechnout jste zde mohli jména jako Palušek (tyčinka), Kopretina a Kozel, Bobr, Hroch nebo teta Běta. Poté, co se vylosovala tombola, dlouho do noci se zpívalo a vyhrávalo na kytaru, musel přijít také konec. Táborníci začali v neděli dopoledne pomalu balit své dočasné stanové domovy a rozjížděli se domů. Část účastníků táboření na Strážišti se chystá vyrazit na červnové Letní táboření zimních táborníků do Uherského Ostrohu.