Zpravodajství
25.3.2013 - Školy jen opravujeme
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 71
Strana: 65
Autor: Lenka Hatlapatková
Citovaný: Věra Palková (náměstkyně hejtmana)
Ve školství jsou peníze z kraje, měst i evropských projektů využívány především na opravu budov a modernizaci učeben. Nových staveb je málo.
Spostupným slučováním škol, ke kterému v posledních letech dochází, školních budov ubývá. Ušetřené provozní náklady v krajské rozpočtové kapitole jsou přerozdělovány školám, které zůstávají. Ročně je z rozpočtu kraje vyčleněno kolem 130 milionů korun na školské investice. Vzhledem k zastaralému stavu většiny objektů však zmíněné prostředky zdaleka nestačí. Přednost mají opravy havarijních stavů střech a budov a v souvislosti s úsporami provozních nákladů je aktuální i zateplení a výměna oken. Školy však volají i po modernizacích a novém technickém zařízení. Drobné opravy a modernizace si s pomocí krajské dotace zajišťují školy samy, složitější a finančně náročnější akce koordinuje krajský úřad.
"Loni jsme investovali do rekonstrukce osvětlení a elektroinstalace Střední školy hotelové ve Frenštátě, ve Střední škole společného stravování v Ostravě-Hrabůvce, Střední průmyslové škole chemické v Ostravě, do výměny oken na Vyšší odborné škole v Kopřivnici a řady dalších akcí," říká náměstkyně hejtmana Věra Palková, podle níž by školy peněz potřebovaly více. Kraj proto využívá na modernizaci a vybavení školních zařízení i finanční zdroje z evropských fondů, především regionálního operačního programu. Tři stavební střední školy v Ostravě, Havířově a Opavě se v letošním roce dočkají moderního vybavení v hodnotě 6,9 milionu korun pro devět odborných zkušebních laboratoří, které by měly zlepšit výuku stavebních a geodetických oborů. "Zařízení bychom měli začít používat od příštího školního roku, celá akce začne o letošních letních prázdninách," hlásí Pavel Řehoř, ředitel havířovské stavební průmyslovky.
Dalších šest středních škol ve FrýdkuMístku, Novém Jičíne, Opavě, Ostravě, Bruntálu a Havířově-Šumbarku bylo zapojeno do projektu Modernizace škol ve stavebnictví v celkové výši zhruba 50 milionů korun, který byl ukončen v únoru. 92 % přitom šlo z evropských fondů, ostatní výdaje hradil kraj. V rámci projektu byly vytvořeny nové prostory a zmodernizovány stávající kapacity těchto škol. Přibylo i nové technické a technologické vybavení. Dalších 41 milionů korun bylo vynaloženo na vybavení školních elektrotechnických center a gastrocentra dostala 11 milionů korun. Kromě toho budou realizovány informační datové sítě za 19 milionů korun a připraveny jsou i projekty pro zdravotnické obory za 20 milionů a jazykové učebny za 25 milionů korun.
A konečně se začalo i s dlouho očekávanou obnovou sportovišť za 230 milionů korun. Na novou tělocvičnu se mohou těšit gymnázia v Karviné a Frýdlantu, na nová hřiště několik dalších středních škol. Zrekonstruovaný bazén využijí žáci Střední školy prof. Zdeňka Matějčka v Ostravě-Porubě. V Ostravě si stavební investice řídí městské obvody, v případě nutnosti školy jednotlivě žádají o finanční dotace. "V roce 2012 se nejvíce investovalo v obvodu OstravaRadvanice a Bartovice, kde proběhla rekonstrukce budovy Mateřské školy Těšínské a oprava havarijního stavu střechy Základní školy Vrchlického v celkové výši zhruba 13 milionů korun," uvedl náměstek primátora Martin Štěpánek.