Zpravodajství
29.3.2013 - Je to láska na celý život, říká nadšenec o pevnostech
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 75
Strana: 4
Autor: sta
BOHUMÍN - Bohumínský klub vojenské historie se stará o dva pěchotní sruby, MO S-5 "Na trati" a MO S-4 "Šedá vila". Mezi jeho zakládajícími členy byl i Martin Cieslar.
- Jak jste se k bunkrům dostal?
To bylo tuším v roce 1999, kdy jsme se s kamarádem jeli podívat na opevnění v Darkovičkách a rozhodli jsme se, že podobné, nebo raději ještě lepší muzeum chceme vybudovat u nás v Bohumíně.
- Jak jste si ten bunkr vybrali?
Ten bunkr jsme si vybrali proto, že byl stranou od Bohumína, nikoho jsme nerušili.
- A pak jste zašli za vojáky a řekli jim "hele kluci, dejte nám bunkr"?
I tak by se to dalo říct, ale samozřejmě to bylo mnohem složitější. Jednání s vojáky se táhla několik let, byli jsme už hodně daleko, chybělo nám jen pár razítek, když se objevila možnost převést bunkry na město Bohumín. To se povedlo a od města jsme si jej pak za symbolické nájemné pronajali.
- Jaká byla historie vašich bunkrů? Staráte se o dva.
Z časových důvodů se soustředíme jen na objekt MO S-5 "Na trati". Ten vznikl v pořadí jako šestý nebo sedmý bunkr československého opevnění, mezi prvním dubnem a devětadvacátým červencem 1936. Je to nejrozlehlejší objekt ve své třídě odolnosti na území České republiky, prakticky je větší než některé tvrze.
- Kdy bude bunkr ve stavu, jako byl v roce 1938?
Asi nikdy. Ale stále se snažíme uvést jej do stavu, který by byl tomu historickému co nejvíce podobný. Například v současnosti znovu předěláváme rozvody vody. Už jsme je jednou udělali, odhadem, jak tehdy mohly vypadat, ale nedávno jsme v archivech našli původní plány a zjistili jsme, že jsme se netrefili. Tak je předěláváme nanovo, tak aby odpovídaly historické realitě.