Zpravodajství
8.4.2013 - Kudrlinky hned tak nevymizí
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 82
Strana: 1
Autor: Andrea Vargová, Aleš Svoboda
Školy na Karvinsku se do zavádění nového písma zatím příliš nehrnou.
Karvinsko – Klikyhákům zašifrovaným ve školních písemkách ani krasopisně vedeným sešitům hned tak rychle neodzvoní. Většina místních škol s vyučováním nového písma Comenia Script, které schválilo ministerstvo školství jako alternativu k psané klasické abecedě, nespěchá. A některé ho ani zavádět nechtějí. Podle ministerstva je Comenia Script (nespojované psací písmo, které se podobá tiskacímu – pozn. red.) jednoduché, moderní a praktické a vyhovuje levákům a dysgrafikům. Ubude prý trápení s kličkami a stres s krasopisem. Ne všichni ředitelé škol a rodiče se ale s názorem ministerstva ztotožňují. "O zavedení této novoty neuvažujeme. Výuku písma necháváme v rámci stávajícího školského systému, který je podle nás perfektní. Krásné klasické písmo nám vyhovuje," řekl ředitel karvinské ZŠ Dělnická Petr Juras. Stejně tak v orlovské ZŠ Školní není výuka písma Comenia Script na pořadu dne.
"Trváme na psacím písmu. Myslíme si, že by ho děti měly umět," sdělila ředitelka školy Hana Rettová. Ani v havířovské ZŠ Mládežnická s rozšířenou výukou jazyků není zavádění alternativního písma aktuální. "Najeli jsme na nové učebnice o logickém uvažování a jiném stylu učení. Pro malé děti je to dost náročné učivo a paní učitelky zatím nejsou přesvědčeny o tom, že by je měly zatěžovat i novým druhem písma. Nejsme úplně proti, ale taky nejsme přesvědčeni o tom, že je to úplně výborná věc, kterou bychom brali všemi deseti," uvedla zástupkyně ředitelky Jindřiška Blažková. Vedení Základní školy Čs. armády v Bohumíně se k novince staví otevřeně, ale na její zavádění nespěchají. "Zatím vyčkáme, až se to trochu rozšíří, a uvidíme, jaká bude praxe na jiných školách," řekl Deníku ředitel školy Adrian Kuder. Stejně to vidí i vedení havířovských základních škol Gorkého, Na Nábřeží a Moravská.
Podmínkou je souhlas rodičů
Aby se děti učily písmo Comenia Script, musí s touto metodou psaní souhlasit jejich rodiče, kteří musí být rovněž upozorněni na možné problémy při přestupu dítěte na školu, kde se toto písmo neučí. Dále musí školy proškolit učitele v metodě výuky písma a používat určené pomůcky. "O výuce nového písma uvažujeme už jen z toho důvodu, že některé děti už samy od sebe kombinují psací a tiskací písmo, a pokud je čitelné, tak jim to tolerujeme," říká ředitelka ZŠ Školská v Karviné Iva Hefnerová s tím, že definitivní rozhodnutí padne až po nutném proškolení učitelů. "Obávám se ale, že bychom mohli narazit na nesouhlas rodičů, podobně jako u slovního hodnocení, kdy někteří trvali na známce, tak jsme k tomu nemohli přistoupit," podotkla ředitelka. To v havířovské ZŠ Marie Pujmanové, jejíž ředitelka Alena Kubíčková je v úzkém kontaktu se školou v Ústí nad Labem, která toto písmo jako jedna z prvních zavedla, už mínění rodičů zjišťovali.
A výsledek? "Jen pár rodičů uvedlo, že by mělo zájem, takže nové písmo zatím zavádět nebudeme. Přesto půjdou paní učitelky na školení, protože ve školství je velká migrace žáků, a tak je třeba, aby byly v obraze a věděly, jak s žáky, kteří tímto písmem píší, pracovat," uvedla Kubíčková. To v českotěšínské ZŠ Pod Zvonek, kde by chtěli s výukou písma Comenia Script začít co nejříve po proškolení učitelů, se nesouhlasu rodičů či problémů při přechodu dětí na jinou školu neobávají. Zádrhel, který by mohl nastat, vidí Renáta Wapieniková někde jinde. "Pracovní sešity jsou údajně dražší než ty klasické. Zatím nemáme spočítané, jak velké náklady by to byly," uzavírá ředitelka ZŠ Pod Zvonek.