Zpravodajství
24.4.2013 - Platit kartou na úřadě? Výjimečně
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 96
Strana: 1
Autor: Jakub Malchárek
V době, kdy se kreditní kartou dá zaplatit téměř všude, se úřady v ostravských obvodech spoléhají stále na hotovost, složenky nebo bankovní převody. Které radnice jsou na platbu kartou zařízeny?
Deník zaujalo
Ostrava – Poplatky za psy, parkovací karty, správní poplatky, pokuty a nájmy. To vše musí Ostravané několikrát do roka řešit na úřadech příslušných městských obvodů. A přestože se v dnešní době dá kreditní kartou uhradit kde co – taxíky počínaje a obědem v restauraci konče –, jsou platební terminály na úřadech spíše výjimka. "Myslím si, že v dnešní době by to měl být standard, ale víte, jak to je – úřady jsou ve všem pozadu, protože než se jim něco podaří zařídit, mají kolem toho hromadu papírování," domnívá se Jana Háková. Třeba vítkovická radnice čtečku na karty nemá, ale do budoucna ji plánuje zavést. "Chápu, že se už jedná o běžný způsob placení. Nicméně zavedení terminálu chceme v nejbližší době navrhnout na zasedání zastupitelstva," přiblížil starosta Vítkovic Petr Dlabal s tím, že obyvatelé obvodu tak zatím musí využívat tradičních způsobů placení – hotově u kasy v radnici, složenkou nebo převodem na účet. Překvapivě ani centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz není zařízen pro přijímání plateb kartou.
"U malých obvodů to ještě chápu, ale tady v centru mi to nejde do hlavy. Sice je na každém rohu bankomat, ale... Člověk nestíhá, myslí na sto věcí zároveň, a ještě aby si zašel někam vybrat nebo upaloval na poštu se složenkou," kroutí nechápavě hlavou Tomáš Hřivňák, který bydlí v centru města a na zdejším úřadě platí poplatek za psa a parkovací kartu. Najdou se ale v Ostravě i obvody, které jsou čtečkami karet vybaveny. V Porubě mohou lidé platit v budově A radnice a uhradit tak veškeré nájmy, pokuty a další druhy poplatků. Kreditkou mohou platit i obyvatelé nejlidnatějšího obvodu OstravaJih, kde byla první platba kartou provedena už 23. února 2011. Do malých obvodů je pořizování terminálů zatím zbytečně nákladné. "Upřímně – ani jsme o tom neuvažovali. Měli jsme ale zájem o bankomat. Bohužel, ty u nás banky nejsou ochotny instalovat, protože tady údajně není potřebný obrat, takže by se nejspíš nevyplatil ani terminál na karty," uzavřel starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk.
Jak je to v jiných městech?
Například v Bohumíně vznikl první terminál pro bezhotovostní placení před sedmi lety. Lidé tak mohli zaplatit kartou například poplatky za psa, za rybářské nebo lovecké lístky či za svoz odpadu. Několik let lze zaplatit bezhotovostně také pokuty udělené strážníky. Nově je bezhotovostní platba možná také za veškeré úkony odboru dopravy a za vystavení cestovních dokladů a občanských průkazů. Platby kartami přijímají více než tři roky ve všech pokladnách karvinského magistrátu – u agendy řidičských a občanských průkazů, pasů, poplatků za registraci a změny u vozidel, poplatky za psy nebo také za pokuty. (dog)