Zpravodajství
30.4.2013 - Prus zůstává v zahraničí, ale chce dokázat nevinu
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 101
Strana: 2
Autor: Ivana Lesková
Vyšetřování dotačních podvodů ve firmách patřících Radomíru Prusovi překvapilo kromě něj, jeho kolegů a zaměstnanců i další lidi, kteří na projektech spolupracovali. Podnikatel podvod popírá, podle vrchního státního zástupce Karla Kaldy by ale policie trestní stíhání bezdůvodně nezahájila...
Šampion z Bohumína. Tak loni psala média o Radomíru Prusovi, protože jeho firmy patřily k nejúspěšnějším žadatelům o evropské dotace - na své projekty mohl získat až půl miliardy. Policisté se teď však na něj dívají jako na zločince, který s dotacemi podváděl. Jen mu dosud nemohli doručit obvinění. Když totiž v jeho firmách v polovině dubna zatýkali, Prus byl právě na plánované dovolené v zahraničí. A tam se zdržuje i nadále. "Pokud se nevrátí, doručí policie obvinění jeho obhájci - tím zahájí trestní stíhání proti uprchlému," říká vrchní státní zástupce Karel Kalda. Policie zatím obvinila tři Prusovy spolupracovníky. Dva vrcholoví manažeři zůstávají ve vazbě, i když podali stížnost proti trestnímu stíhání. "Krajský soud o stížnostech ještě nerozhodoval," říká Kalda. Podle něj se podnikatel a jeho lidé dopustili úmyslného podvodu, a tedy zločinu tím, že už do žádostí o dotace uváděli nesprávné informace o finanční spoluúčasti.
"Převáděli peníze mezi firmami a místo vlastních peněz použili na spolufinancování projektů část z dotací," naznačil Kalda. Konkrétnější však být nechce kvůli probíhajícímu vyšetřování. Sám Prus podvody popírá a chce dokázat svoji nevinu. Státu písemně nabídl jako záruku na kauci majetek v hodnotě 1,5 miliardy korun. A včera vydala jeho firma Exelsior Group oficiální tiskové prohlášení, ze kterého mimo jiné plyne, že dotace byly vždy propláceny až na základě předložených a zaplacených faktur. "Celková podpora nikdy nedosahuje 100 procent výdajů na realizaci projektu. Naše spoluúčast se pohybovala od 36 do 50 procent. Navíc je každý projekt průběžně a pečlivě monitorován poskytovateli dotace," stojí v prohlášení. Prus vnímá vyšetřování jako komplot s cílem zničit jeho úspěšné firmy. Podle Kaldy by ale policie nezahájila trestní stíhání, kdyby k tomu nebyly zákonné důvody.
Obvinění zaskočilo kromě Pruse a jeho nejbližších i řadu dalších lidí, kteří na projektech spolupracovali. "Jsem zaražený," netají například Miroslav Čapka z agentury Eurovision, kterou si Prus najal na zpracování žádosti o dotace. "Pro nás je standardní klient jako řada jiných, nikdy jsme žádný problém neviděli. Je to zvláštní, nedokážu si představit, jak mohl podvádět se spoluúčastí. Obecně musí každý žadatel projekt nejdříve zrealizovat, projít důkladnými kontrolami a teprve pak dostane peníze. Jak s nimi naloží, to už je jeho věc," řekl. Ani ministerstvo průmyslu a obchodu, od kterého Prus čerpal většinu dotací, neví o problémech. "Společnost Exelsior Group byla úspěšným žadatelem o dotace v programech Inovace II, Rozvoj, Rozvoj II. a Nemovitosti v celkové výši 306 milionů korun. Naše kontroly neodhalily žádný pokus o podvod," uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Pták. Podotkl ale, že jejich kompetence jsou omezené, a protože nejsou seznámeni s vyšetřováním, nemohou se blíže vyjádřit. "Jsme však připraveni poskytnout policii plnou součinnost," dodal.
315
milionů korun, takovou škodu údajně podnikatel způsobil České republice a Evropské unii.