Zpravodajství
21.5.2013 - Na obecní strážníky nedají dopustit
Zdroj: Karvinsko
Ročník a číslo: 21
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek, Aleš Svoboda
DOLNÍ LUTYNĚ, ALBRECHTICE – Obecní strážník. Člověk požívající všeobecný respekt, autorita, která má na vesnici řešit nastalé problémy, případné sousedské spory, porušování obecních vyhlášek a samozřejmě drobnou kriminalitu. Není to jev úplně ojedinělý, leč například v Dolní Lutyni si řekli, že je tam takový člověk potřebný.
Nově zřídili post obecního strážníka v Dolní Lutyni. Je jako jediný styčný důstojník, který musí spoléhat sám na sebe, nikdo jej nezastoupí, co si nezařídí, to nemá. Přesto se třiapadesátiletý bohumínský strážník Pavel Malina rozhodl, že to zkusí. Když se vybíral muž, který půjde sloužit z Bohumína do Dolní Lutyně jako obecní strážník, přihlásil se dobrovolně. "Vyhovuje mi, že dělám jen samé ranní směny," přiznává Pavel Malina. Ačkoli slouží v obci sotva dva měsíce, s místními už se trochu sžil. "Někteří už mě dokonce poznávají na ulici," říká. Jako rodilý Ostravan žijící už řadu let v Bohumíně, nezná obec úplně dokonale, a tak jeho průvodcem při obchůzkách je obyčejná mapa. "Buď ji nosím celou, nebo mám okopírovanou lokalitu, kam ten den vyrážím. A musím říct, že pak to místo projdu opravdu důkladně," říká s úsměvem Pavel Malina.
Jelikož chodí pěšky, cesta do poněkud odlehlých Věřňovic mu zabere téměř půl směny. Občas jej do Věřňovic někdo sveze autem a zpět se vrací buď pěšky, nebo si nějaké auto stopne. Pěšky na služebnu prý cesta trvá přesně hodinu. Kolik kilometrů nachodí, prý nepočítá. Ale za těch pár týdnů, co v obci slouží, už jich budou desítky. A jak na něj lidí reagují? "Určitě pozitivně. Vlastně se teprve seznamujeme. Ale lidi jsou rádi, že jsem tu, a v rámci svých možností dohlížím na pořádek v obci. Právě ve Věřňovicích si mě před několika dny pán fotil se slovy, že tam policajta neviděl už dvacet let," líčí dolnolutyňský strážník.
Čtyři muži zákona
Co v Dolní Lutyni teprve ověřují, v Albrechticích funguje už dvacet let, a podle starosty Vladislava Šipuly ke spokojenosti všech. Radnice si z rozpočtu platí čtyři strážníky, kteří mají na starost udržování pořádku v obci. Všichni slouží operativně na směny. "Naší hlavní prioritou je zabezpečení veřejného pořádku. Ráno dohlížíme na děti, které přechází do školy přes hlavní cestu. Jinak děláme pochůzkářskou práci, takovou tu titěrnější, na kterou nemá státní policie prostředky," popisuje práci strážníků jejich velitel Daniel Wróbel. Výhodou obecních strážníků jsou znalosti místa a to, že znají většinu lidí. A také většina lidí zná osobně je. "V obci známe každé zákoutí a také většinu obyvatel. K tomu lidé mají naše mobilní telefony, a když se něco děje, automaticky nám volají. I když máme operativní směny, vždycky se někomu dovolají," říká zástupce velitele René Ščípa.
Na vesnici je vztah obyvatel a strážník jiný než ve městě. Dal by se označit jako přátelský, ovšem musí mít určité hranice, protože strážník je přece jen represivní složkou zákona. Starosta si působení obecních strážníků pochvaluje. "Kdybychom s nimi nebyli spokojeni, tak si je neplatíme," vysvětluje starosta Albrechtic. Několik let mají služebnu strážníků také v Rychvaldě, kam podobně jako do Dolní Lutyně dojíždějí lidé z Bohumína. Radnice si nemůže spolupráci vynachválit. "Důležitá je především ta prevence, že jsou uniformovaní muži vidět v ulicích nebo u škol," říká starostka Šárka Kapková. Strážníci prý nejčastěji řeší rušení veřejného pořádku nebo zakládání černých skládek.