Zpravodajství
11.6.2013 - U Vlkoše bojoval proti nacistům i Kukuruznik
Zdroj: Slovácko
Ročník a číslo: 24
Strana: 12
Autor: Petr Turek
Pátý ročník Vlkošských dnů vojenských tradic přilákal do obce na Kyjovsku stovky diváků. Ty viděly armádní minulost i současnost
Vlkoš – Německá armáda měla sice převahu ve vzduchu,ale tlaku a hrdinnému boji spojeneckých vojsk – Rudé, rumunské armády a československých Svobodovců neodolala. Tak ve zkratce vypadal vrchol letošních Vlkošských dnů vojenských tradic, které v krásném počasí navštívily stovky návštěvníků. Viděly téměř dvě stě vojáků v uniformách. "Pyrotechniky bylo letos poměrně vícero. Jako hlavní organizátor jsem především rád, že se nikomu nic nestalo," řekl na závěr pátého dílu vlkošských vojenských slavností Petr Něnička. Příchozí se v sobotu měli na co těšit. Kromě české armády jednadvacátého století uviděli v akci i uniformované muže ze století minulého.
Do Vlkoše totiž dorazilo několik klubů vojenské historie. "Jsme tady za klub branné přípravy Palcát z Bohumína a podílíme se na zabezpečení akce už čtyři ročníky," řekl Radim Šelong. Ti, co letos do Vlkoše dorazili, měli jedinečnou možnost vidět několik dynamických ukázek, kterými byly osvobození sestřeleného pilota, výcvik Zbraní SS nebo jejich protivníka – minometné baterie Rudé armády. Vyvrcholením těchto vojenskohistorických ukázek byla ta s názvem Za svobodu, v níž spojenecké síly osvobozovaly protektorátní území u řeky Moravy od hitlerovců. "V historické bitvě mělo být do sto padesáti uniformovaných. Mohlo jich být ještě víc, ale kvůli záplavám nepřijeli kolegové z Německa. Jinak tady byli kluci z celé České republiky, od Karlových Varů přes České Budějovice až po Zlín. Ze Slovenska přijeli z Levic," přiblížil Něnička.
Letecký souboj
Nebojovalo se jen na souši nebo na vodě, ale také ve vzduchu. Tam se divákům představily dvě německá letadla a letošní unikát – sovětský letoun Polikaropova PO2 Kukuruznik. "Diváci u nás viděli originál z Košic. Odborné kruhy říkají, že těchto strojů bylo pravděpodobně vyrobeno nejvíc na světě," uvedl vedoucí vlkošského Military muzea. Nejen historii představili vlkošští pořadatelé. Přijela totiž také 4. brigáda rychlého nasazení – 42. motorizovaný prapor z Tábora s dynamickými ukázkami současného boje. Do Vlkoše dorazilo také bojové vozidlo Pandur II. Návštěvníci se tak určitě nenudili. "Byl jsem tady poprvé a líbilo se mi tu. Hlavně jsem byl zvědavý na bitvu," řekl jeden z účastníků Pavel Mikulášek z Dubňan. Vlkošská akce měla díky sbírce Kámen pro Lukáše také charitativní rozměr. "Je pro kamaráda, který byl loni v září těžce zraněn v Logaru. Začala už třetího května a je určená na speciální rehabilitační lůžko, které stojí dva miliony šest set korun," řekl autor myšlenky Radovan Koreň. Z označených kamenů od dárců do sbírky vznikne mohyla v Beskydech.
Video a fotogalerie na www.hodoninskydenik.cz