Zpravodajství
31.7.2013 - Podomní prodejci nachytávají na e-aukce
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 176
Strana: 10
Autor: Jiří Tomaškovič
"Dobrý den, neplatíte za elektřinu a plyn příliš? Ano? V tom případě pro vás mám vynikající zprávu! Už jste slyšel o elektronické aukci?"
Podobná slova slyšel před pár dny u svých dveří i pětačtyřicetiletý Jan Vrátný. Není zvyklý nakupovat cokoliv od podomních prodejců, přesto poslouchal dále. Zaujala jej zmínka o elektronické aukci.
"Něco jsem si k tomu zjišťoval, ale možnost podepsat smlouvu doma jsem nezaznamenal. Proto mne to zajímalo," vysvětlil Jan.
"Byla to ale bouda, chtěli jen, abych změnil dodavatele. Žádali vyúčtování a po mém odmítnutí následovaly hrozby. Dělám prý obrovskou chybu, protože ceny se budou zvedat a podobně. V tu chvíli jsem jim zavřel dveře před nosem," popsal vyučený elektrikář. O podobných případech vědí i firmy, které pro obyvatele e-aukce pořádají. "Zaznamenali jsme několik případů, kdy se podomní prodejci vydávali za zástupce naší společnosti, nebo kdy obcházejí domácnosti s tím, že jsou vítězi e-aukce a přesvědčují k podpisu smluv," připustila Alice Mazurková ze společnosti eCENTRE, která nabízí lidem pomoc při hromadném nákupu elektřiny a plynu například na Ostravsku, Bruntálsku nebo nyní na FrýdeckoMístecku.
"Snažíme se lidi informovat o těchto případech a radíme jim, aby podomním obchodníkům nenaletěli. Pokud se někdo chce zařadit do aukce, musí se sám přihlásit u naší společnosti. Smlouvy pro zařazení do aukce se podepisují na centrále firmy nebo na kontaktních místech. Taky je vhodné se na obecním úřadu informovat, zda v obci e-aukce probíhá," poradila Mazurková. Zvýšenou aktivitu podomních prodejců v místech, kde se chystají elektronické aukce, zaznamenal také Martin Anders, ředitel bílovecké společnosti Marandis. Ta v těchto dnech pořádá e-aukci pro obyvatele Bohumína.
"Vzhledem k praktikám podomních prodejců, kteří často mylně informují o svých nabídkách, cenách a dokonce se někdy vydávají za pracovníky či spolupracovníky renomovaných energetických firem, lze očekávat, že by se mohli objevit také prodejci, kteří se budou vydávat za dodavatele, který zvítězil v e-aukci," řekl Anders a dodal, že obrana je snadná. "Pracovníci naší společnosti v žádném případě nenavštěvují občany doma. Veškeré podpisy smluv probíhají pouze na kontaktních místech na městských či obecních úřadech, popřípadě v naší kanceláři," doplnil Anders.
Možnou obranou proti podivným nabídkám je také zákaz podomního prodeje. V kraji platí například ve Frýdku-Místku, Bohumíně, Bílovci, Kopřivnici či Karviné. Naposledy přání obyvatel vyslyšel Příbor na Novojičínsku.