Zpravodajství
4.11.2013 - Všichni Babišovi poslanci
Zdroj: Respekt
Ročník a číslo: 45
Strana: 32
Autor: Silvie Lauder
Druhý nejsilnější klub sněmovny zatím slibuje jedinou jistotu – loajalitu k šéfovi hnutí ANO
Radek Vondráček cítí trochu nervozity, ale nakonec ne o moc víc, než když jde s klientem k soudu. "Jsem úplný politický panic, je to pro mě premiéra," usmívá se kroměřížský advokát na pražském Chodově, kde se právě schází všech sedmačtyřicet poslanců hnutí ANO velkopodnikatele Andreje Babiše. "Ale zároveň jsem na to hrozně zvědavý a vlastně se těším na to, co teď všechno můžeme prosadit," dodává Vondráček. To s Janou Lorencovou cvičí nervy pořádně, a tak je uklidňuje rychle vykouřenou cigaretou. "Uvědomila jsem si tu obrovskou odpovědnost, kterou jsem na sebe vzala," říká známá investigativní novinářka, kterou do sněmovny vynesli voliči ze severní Moravy bezmála sedmi tisíci preferenčními hlasy.
"A zatím ani nevím, jak bychom s tou odpovědností měli naložit – jestli jít do opozice, nebo případně do vlády." O dvě hodiny později si Lorencová před jednacím sálem dává další cigaretu už coby novopečená zástupkyně ANO ve sněmovním rozpočtovém výboru. I Radek Vondráček mezitím přišel o politické panictví a stal se z něj hned sněmovní funkcionář – kolegové ho vybrali jako místopředsedu svého klubu. Strana Andreje Babiše slavila ve volbách překvapivý úspěch a díky tomu se z jejich poslaneckého klubu, jenž obsadí čtvrtinu míst v dolní komoře, stala síla, jež zásadně ovlivní podobu tuzemského života a politiky.
Moudrý a silný
Nejvýraznějším rysem, který spojuje podstatnou část klubu ANO, jsou vazby na zakladatele, financiéra a předsedu hnutí Andreje Babiše. Řada nastávajících delegátů buď s ním, nebo pro něj léta pracovala, například bývalý ředitel agrofertovské Lovochemie Richard Brabec či manažerka Kosteleckých uzenin, dalšího podniku z Babišova impéria, Radka Maxová. Bezkonkurenčně nejblíže má ovšem k miliardáři muž s přezdívkou Babišova pobočníka, člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek, který byl také na prvním setkání klubu zvolen do jeho čela. "S panem Babišem spolupracuji už třináct let, známe se velmi dobře," říká Faltýnek, který je pro Babiše zjevně velmi cenný: když letos na jaře neobhájil v ANO místopředsednické křeslo a nebyl zvolen ani do předsednictva partaje, vyzval Babiš delegáty, aby tento svůj postoj přehodnotili – a oni to udělali a Faltýnka napodruhé zvolili.
I jeho volbu do čela klubu navrhl shromážděným poslancům šéf Babiš. Osoba Andreje Babiše je také hlavní důvod, jejž mnoho poslanců ANO uvádí na vysvětlenou, proč vstoupili zrovna do tohoto hnutí a rozhodli se za něj kandidovat. Jako Jan Sedláček, šéf malé bohumínské firmy prodávající polotovary pro výrobce nábytku. "Šel jsem za ním, protože chce něco změnit a je to čestný člověk," sděluje Sedláček. Některé nové poslance pak tolik neinspirovala osoba Babiše či jeho vize jako spíše jeho zdroje – třeba šéfa mostecké městské policie a předsedu hnutí Severočeši.cz Bronislava Schwarze, jenž za ANO kandidoval v Ústeckém kraji a který slibuje oddanost, protože mu lidé od Babiše prostě "zaplatili kampaň". Všechny tyto zmíněné faktory slibují vysoký stupeň loajality.
Takže i když Babiš opakuje, že se bude při povolebním vyjednávání i dále řídit přáním svých lidí, "jeho lidé" naopak říkají, že budou respektovat a následovat jeho. "On je natolik moudrý člověk, že všechno dobře zváží a dobře se rozhodne," říká Pavel Volčík, vsetínský neurolog, zvolený za Zlínský kraj. Podobně mluví řada jiných: padají slova o tom, jaká je Babiš "silná osobnost" či zkušený vyjednavač, který ještě "všechny překvapí". Proto ani řada nových zástupců hnutí ANO ve sněmovně nechce říci, které variantě svého nadcházejícího angažmá by dali přednost – zda vládě, či opozici. Trochu v rozporu s tímto nedostatkem názoru však poslanci ANO zároveň spěchají ujistit novináře, že jejich šéf nerozhoduje "absolutisticky" a naopak dá na jejich názor. To se zatím projevilo tak, že si zakladatel hnutí nechal od poslanců na první schůzce schválit, že se může setkat s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou mezi čtyřma očima.
Nehrabej a nepřebíhej
Dalším výrazným rysem, který při pohledu na sedmačtyřicet poslanců ANO uhodí do očí, je vysoké zastoupení lidí odbývajících si – stejně jako v úvodu zmiňovaní Radek Vondráček a Jana Lorencová – politickou i stranickou premiéru. Martin Sedlář, podnikatel ze severomoravské Dolní Lhoty, vytahuje z aktovky výtisk ústavy, jejž si po cestě do Prahy pročítal. "Doporučili nám si to nastudovat, sice jsme se to učili ve škole, ale člověk leccos zapomene," vysvětluje Sedlář. Navzdory nováčkovství ovšem někteří novopečení poslanci rychle přijímají některé zavedené zvyklosti, třeba nechuť mluvit s novináři. "Nebudu s vámi mluvit, protože nemám rád váš časopis," říká jeden z čerstvých poslanců a mizí v útrobách chodovského Centra pohybové medicíny, kde se jejich sraz koná. Do zcela nových vod vstupují Babišovi delegáti i v oblasti vzájemné spolupráce.
V klubu ANO se sešla skoro padesátka lidí, kteří se navzájem příliš neznají a nikdy spolu nepracovali ani nerozhodovali. Jak podobné narychlo vzniklé a nesourodé projekty mohou ve sněmovně skončit, ukázal osud klubu Věcí veřejných – před třemi lety podobně důvěrou voličů nadšený spolek se zakrátko rozpadl a dnes si někdejší nositelé "změny a nového stylu v politice" nemohou přijít na jméno. "Jakési riziko tady je," připouští pochybnosti Karel Rais, rektor brněnského Vysokého učení technického a poslanec ANO za Jihomoravský kraj. "Ale předpokládám, že za nás zasednou ve sněmovně slušní lidé, kteří mají morální a etické bariéry." Řada Raisových kolegů ovšem nad takovými obavami mávne rukou. "Podívejte se, v jakém stavu je sociální demokracie, a to je zavedená strana a její politici se znají celá léta," říká bohumínský Jan Sedláček.
A další politici ANO zase zmiňují fakt, že partaj už dva roky vzniká "odspodu", čili má pevné základy, jež třeba VV neměly. "Dva roky spolu pracujeme, takže se známe," míní středočeská lídryně Jaroslava Jermanová. Na středečním zasedání každopádně poslanci ANO odsouhlasili a přijali etický kodex, jímž se zavazují třeba nezaměstnávat příbuzné či neodejít k jiné politické straně. Přesné znění kodexu je ovšem neveřejné, protože podle mluvčí ANO Radky Burketové jde o "vnitřní materiál klubu", nicméně lze prý říci, že obsahuje "zásadu ochrany veřejného zájmu, zásadu otevřenosti, svědomitosti či dobrého jména". Závazek nepřeběhnout jinam ale kontrastuje s faktem, že v klubu se vedle "politických paniců" a la úvodem zmíněný Vondráček sešla poměrně pestrá sestava poslanců, kteří jednou či více stranami už prošli. Máme tu bývalé sociální demokraty i členy ODS, TOP 09 či Věcí veřejných.
Je to kravina
Dojem značné různorodosti, kterou se klub ANO vyznačuje, pak posiluje pohled na typ osobností, jež se v sestavě sešly. Na jedné straně respektovaní profesionálové jako třeba zmíněný Karel Rais, kterému se jako rektorovi VUT podařilo spoluvybudovat v jihomoravské metropoli vzornou ukázku spolupráce vysokých škol, firem a státních institucí. Té se dnes pro vysokou koncentraci začínajících i úspěšných technologických firem přezdívá podle kalifornské předlohy "moravské Silicon Valley". Vedle Raise skupinu akademiků s dobrým jménem rozšiřuje i právnička Helena Válková či bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Kromě akademiků tu najdeme také úspěšné byznysmeny, třeba někdejšího úspěšného ředitele Bohemia Sektu Josefa Vozdeckého nebo bývalého šéfa české pobočky Microsoftu Ivana Pilného.
Na straně druhé se ovšem v Babišově klubu sešli poslanci, jejichž minulost i současnost vzbuzují otazníky. Na kandidátce Ústeckého kraje byli zvoleni dva zástupci hnutí Severočeši.cz – primátor Mostu Vlastimil Vozka a předseda hnutí, zmiňovaný Bronislav Schwarz. Schwarz teď sedí na mnoha židlích (šéf strážníků v Mostě, zastupitel v Lomu, krajský zastupitel) a proslul zejména jako "drsný hlas ze severu", jak ho častuje kupříkladu server Parlamentní listy. A to proto, že Schwarz najel na protiromskou rétoriku výroky o tom, že "ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, u bílých je poměr ale obrácen" či že "na Cikány platí jen tvrdá ruka".
Přitom právě Romové před třemi lety poctili Schwarze velkou přízní, když šedesát procent voličů v mosteckém Chanově volilo Suverenitu Jany Bobošíkové, za niž tehdy kandidoval do sněmovny, a všichni voliči strany bez výjimky věnovali preferenční hlas právě jemu. (Podezření, že volby byly nějak ovlivněny, se ovšem nepotvrdilo.) Před třemi lety si pak strážník Schwarz vyzkoušel i opačnou roli: v rodném Mostě byl obžalován z několika trestných činů, mezi nimi ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud ho nakonec osvobodil. Právě Bronislav Schwarz výstižně dokumentuje, že se poslanci ANO navzájem zatím příliš neznají – o mosteckém šerifovi neví nic ani nový šéf klubu Faltýnek. "Ty jeho výroky o Romech jsem nečetl, ale myslím, že bychom nechtěli, aby bylo něco takového spojováno s hnutím ANO. Je to úplná kravina," říká Faltýnek. "Podívám se na to a promluvím si s ním."