Zpravodajství
14.11.2013 - Konkolski: Ocenění si vážím
Zdroj: 5plus2
Ročník a číslo: 46
Strana: 40
Autor: Petr Bidzinski
Prezident Miloš Zeman udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti sportu také populárnímu lovci oceánů a moří z Bohumína.
MSK - Když se Richard Konkolski rozhodl v roce 1983 zůstat ve Spojených státech, asi netušil, že o třicet let později obdrží v zemi, kterou tehdy s manželkou a synem Richardem opustil, řadu ocenění, a to včetně Medaile za zásluhy o stát v oblasti sportu. Leč i tento zdánlivě neskutečný příběh nakonec završil happy-end. "Letošní rok je pro mě mimořádný. Jsem příjemně překvapený tím, co se kolem mě děje. Vůbec jsem nečekal, že to bude tak intenzivní a že získám ke svým sedmdesátinám tolik ocenění. Mám mnoho mimosportovních úspěchů, ale myslím si, že žádný nikdy nemůže dosáhnout úrovně ocenění přijatých z rukou nejvyšších představitelů státu," uvedl Konkolski.
Rodák z Bohumína, jenž třikrát sám na jachtě obeplul zeměkouli, letos vstoupil do Síně slávy Moravskoslezského kraje za celoživotní přínos v oblasti sportu, dále získal Pamětní stříbrnou medaili Senátu Parlamentu České republiky za dosažené úspěchy, celoživotní přínos pro český sport a reprezentaci a propagaci České republiky. Na konci října si do svého rodiště přijel pro Čestnou plaketu města Bohumína. "Osobně se divím, že někdo mohl odmítnout vyznamenání, bojkotovat tento slavnostní okamžik v den největšího státního svátku a zneužít této příležitosti k jakýmkoliv politickým záměrům," reagoval Konkolski na otázku, zda uvažoval, že by podobně jako hudebník Vladimír Mišík medaili z rukou prezidenta Zemana nepřijal.
"Zdá se mi, že ti, kteří tak učinili, nechápou zásady demokracie. Každý člověk má právo na své politické, náboženské a jiné názory. Jde o to, aby se při vzájemné diskuzi, s plným respektem jednoho k druhému, našly kompromisy vedoucí k prospěchu celého národa a nikoliv k užitku jakékoliv politické strany nebo jedince." Jako osamělý mořeplavec strávil Konkolski na mořích a oceánech přes pět let a jeho cesty přesáhly dvě stě tisíc námořních mil, což je desetkrát více než obvod zeměkoule kolem rovníku. Každopádně rok 2013 je pro něj významný také z osobních důvodů. Se svou ženou završil padesát let společného života. "Všech ocenění si moc vážím, a děkuji své ženě Mirce, na kterou spadl nejhorší úděl, a to nejen čekání na každý můj návrat z dlouhých plaveb, ale i jejich zajišťování po dobu mé nepřítomnosti. Zlatou svatbu jsme sice spolu ještě nestihli oslavit, protože jsem dopisoval své dvě nové knihy, ale po našem návratu do Ameriky to určitě napravíme," dodal Konkolski.
---
Richard Konkolski
Narodil se 6. července 1943. Už v dětství mu učarovalo moře a lodě. Nejprve stavěl jejich modely, v šestnácti letech se začal věnovat jachtingu. Ve svých devětadvaceti letech pak proslul svou premiérovou plavbou kolem světa. V sedmdesátých letech minulého století totiž jako vůbec první obyvatel suchozemského státu obeplul sám zeměkouli, a to na slavné jachtě Niké, dlouhé jen 7,4 metru, kterou postavil vlastníma rukama. Po své emigraci obeplul zeměkouli ještě dvakrát. K emigraci uvádí. "Neodešel jsem kvůli nějakému režimu. Odešel jsem proto, že několik jedinců bylo schopno využít tehdejšího systému k vlastním záměrům a k vlastnímu prospěchu, a to bez ohledu na to, zda má činnost prospěje zemi, nebo ne. A mám pocit, že takových lidí je kolem značné množství i dnes," říká. Konkolski v současné době žije v americkém Newportu. O svých dobrodružstvích napsal řadu knih, natočil také několik filmů a sérii televizních dokumentů. Publikace vycházejí v ostravském nakladatelství Knihy Konkolski. Obsáhlé rozhovory s Richardem Konkolskim jste si mohli přečíst v letošních vydáních týdeníku 5plus2, a to v číslech 20 (MSK) a 33 (Ostrava).
Osobně se divím, že někdo mohl odmítnout vyznamenání.