Zpravodajství
21.3.2014 - Ostrava ví, co dýchá. A nejspíš taky zůstane jen u vědění
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 68
Strana: 10
Autor: David Štverka
Očima Davida Štverky vedoucího moravskoslezské redakce
V loňském roce poletoval v Radvanicích na okraji Ostravy ve vzduchu prach v překročených hodnotách celých 129 dní. Každý třetí den tak tamní lidé škodili svému zdraví už jen tím, že dýchali. Celorepublikové prachové srovnávání Radvanice vyhrály. Činily se i další obce Moravskoslezského kraje. Na prvních deseti místech žebříčku se jich zařadilo devět, přičemž středočeské Kladno bylo na desátém místě nejspíš jen kvůli tomu, že v dubnu zmizela z měřicího systému stanice v Bohumíně, který v této "soutěži" jinak patří k horkým favoritům... K vlivu špatného ovzduší na zdraví v Moravskoslezském kraji vznikl zatím jediný pořádný výzkum. Dělal jej Ústav experimentální medicíny Akademie věd, trval tři roky a skončil v roce 2011. Kromě toho, že zjistil, že miminka jsou v kraji mnohem nemocnější než jinde, objevil i gen s názvem XRCC5, který v těle Ostravanů vykazuje vyšší aktivitu a pomáhá lidi chránit proti smogu. Jaromír Nohavica jej pak přejmenoval na Ostragen.
Dál už to vtipné není. I když měl výzkum pokračovat, nestalo se tak. Nějak na něj nezbyly peníze. Poměrně dost peněz, nějakých třicet milionů korun, šlo v uplynulých letech na jiný projekt - Air Silesia. Podílelo se na něm několik českých a polských institucí, přičemž sliboval dodat k ovzduší unikátní informační systém, který umí vývoj znečištění ovzduší porůznu modelovat a předvídat. Výsledná data, která z projektu vzešla, jsou zajímavá. Problém je, že jsou stará. U naměřených škodlivin vycházejí ponejvíce z let 2006 až 2010, kdy vykazovaly škodliviny v ovzduší poněkud jiné hodnoty. Třeba i proto, že v krizovém roce 2010 průmysl pracoval na nižší obrátky. Anebo naopak zase kvůli tomu, že v minulých letech produkovaly místní komíny úplně jiné množství škodlivin než dnes.
Například hutě ostravského ArcelorMittalu vypouštěly ještě před pár lety přes tisíc tun prachu ročně. Teď jsou výrazně pod polovinou. Hodnocení odborníků? "Projekt nedokazuje nic převratného, co bychom netušili. Potvrzuje místní situaci, jak se povětrnostní podmínky podílejí na znečištění českého i polského území," konstatovalo například sdružení Arnika. Zjednodušeně řečeno, potvrdilo se, odkud kam fouká vítr. V zásadních smogových měsících, tedy zimních, fouká vítr z Polska do Česka. Vzhledem k tomu, že Poláci mají měkčí průmyslové limity pro škodliviny než my a plynofikace je pro ně spíše neznámý pojem, tak jich k nám proudí více než dost. Ministr životního prostředí Richard Brabec se na nedávné návštěvě Polska dozvěděl, že polská strana chce ovzduší zlepšit. Jen mu k tomu nedodala termíny. Nemá je. Jinými slovy - problém máme pojmenovaný skvěle. Ale to je tak asi všechno.