Zpravodajství
26.5.2014 - Děti zažívají i zlo
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 121
Strana: 1
Autor: Richard Kutěj
Citovaný: Balcarová Lucie - mluvčí Bohumína
Množí se případy týrání a zneužívání dětí. Děti zase kradou, pijí a nechodí do školy.
Karvinsko – Zpráva o pětiletém klukovi, kterého v Karviné vyhodil z domu jeho opilý otec, zahýbala před několika dny celým regionem. Tisíce podobných situací, ale také výchovných problémů zdejších dětí řeší v celém regionu pracovníci odborů sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD).
"Náš OSPOD zasahuje, když rodiče své děti zanedbávají. Bývají to třeba alkoholici, gambleři nebo narkomani. Pak jsou to další výchovné problémy. A pozor! Absolutně není pravda, že by se výchovné problémy měly týkat především takzvaně sociálně slabých rodin, jak si to možná veřejnost myslí. Jde to napříč celým spektrem," uvádí mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.
Pracovníci OSPOD často řeší i ty nejhorší možné situace. "V poslední době dochází k nárůstu týrání či zneužívání. Setkali jsme se s tím už dokonce u dětí mladších tří let," říká mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová. "Zaznamenáváme také rostoucí počet problémů v rodinách alkoholiků nebo drogově závislých," dodává.
V Bohumíně řeší nejvíce záškoláctví či problematické chování ve škole, užívání návykových látek a dětské krádeže. "Nejčastěji se objevují u dětí ve věku od 12 do 18 let. U některých se řeší stejné problémy opakovaně," uvádí mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.
"Kromě toho se sociální pracovnice zabývají i případy domácího násilí v rodině," doplnila bohumínská mluvčí. Podobné je i spektrum problémů v Orlové. A co například tamní sociální pracovníci považují za největší úspěch?
"Případy, kdy se intenzivní prací s rodinou podaří zvrátit na první pohled neřešitelné situace. Tímto způsobem se nám v posledních letech několikrát podařilo navrátit děti z ústavního zařízení zpět do biologické rodiny, nebo pro ně zajistit náhradní rodinné prostředí, např. v pěstounské rodině nebo u příbuzných," podotkla mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.
Pracovníci všech těchto odborů pochopitelně zažívají i stresové situace také ze strany samotných rodičů. Naštěstí zástupci všech měst shodně uvádějí, že v poslední době nezaznamenali nikde extrém v podobě fyzického útoku. Pracovnice a pracovníci OSPOD se ale čas od času setkávají s útoky slovními a občas čelí i písemným stížnostem, když "řešení" rodiče mají dojem, že případy neprobíhají podle jejich představ.