Zpravodajství
9.7.2014 - Nejdůležitější události roku 1996?
Zdroj: Moravskoslezský deník
Ročník a číslo: 158
Strana: 2
Autor: Boleslav Navrátil
Založení ostravskoopavského biskupství a odkoupení starých olejových lagun státem
Vkvětnu roku 1996 vyhověl polský papež Jan Pavel II. žádosti českých, moravských a slezských představitelů katolické církve a samostatnou bulou nazvanou "Ad christifidelium spirituali" ustanovil novou diecézi v České republice – ostravskoopavskou. Papežský akt se sice původně konal již v roce 1777, ale nebyl v praxi naplněn. Důvody byly prosté: když pruský císař Fridrich II. válečným vpádem získal část Slezska, byla celá řada obcí spadajících pod olomoucké biskupství na území cizího státu. Papež Klement XIV. dal souhlas s vytvořením opavského biskupství a k tomu se připojil na konec i pruský král, avšak s podmínkou, že tato papežská bula vejde v platnost teprve po smrti vratislavského a Prusku nepřátelského biskulpa Schaftgotsche. Císařovna Marie Terezie chtěla postavit tohoto biskupa do čela nové opavské diecéze, ale kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu nemohla. Jenže těžce nemocný Schaftgotsch se uzdravil a žil ještě dlouhá léta. Vedly se debaty o dalších variantách, že totiž obce na Jesenicku budou nadále spadat pod biskupství olomoucké, obce v působnosti biskupství Vratislavského pod zamýšlené biskupství opavské a obce na Těšínsku a Bohumínsku pod biskupství krakovské. Do těchto akcí vstoupily národnostní spory.
Po vzniku Československa myšlenka na biskupství v Opavě opět ožila, ale ne nadlouho. Po roce 1948 měla programově ateistická komunistická vláda zájem o vytvoření hranic diecézí, ale nemínila posilovat církevní správu. Tato nenormální situace byla napravena až v roce 1996 – tedy po 219 letech – vznikem diecéze ostravskoopavské. Jejím prvním biskupem se stal Mons. František Václav Lobkowicz. Ten byl uveden do funkce 31. srpna 1996 v chrámu Božského Spasitele v Ostravě. Slavnostní bohoslužby se zúčastnily čtyři tisíce věřících, z nichž velká část sledovala inauguraci na velkoplošných monitorech před chrámem. Přítomno bylo mnoho vyšších i nižších církevních hodnostářů, kardinálů, arcibiskupů, biskupů a představených církevních řádů z domova i ze zahraničí. Byli zde zástupci z Vatikánu – Svatého stolce římskokatolické církve. Chrám Božského Spasitele v Ostravě byl rozhodnutím papeže povýšen na katedrálu, patronkou diecéze se stala svatá Hedvika. V liturgickém dialogu biskup Lobkowicz přislíbil, že bude sílu hledat v modlitbách a chce být dobrým pastýřem a duchovním otcem diecéze. Při své pastorační činnosti a se chce věnovat zejména sociální problematice regionu a spolupracovat v tomto ohledu s komunální i státní správou. Diecéze ostravskoopavská vznikla oddělením od stávající diecéze olomoucké, která ale nadále zůstala metropolitní.
Olejové laguny
V dubnu 1996 rozhodla česká vláda, že odkoupí od společnosti OstramoVlček, s. r. o., olejové laguny, tedy hlavní ekologickou zátěž firmy, za 65 milionů korun. Šlo o největší chemické znečištění co do rozsahu i nebezpečnosti v republice. Tato lokalita vznikala při výrobě ropných produktů již od konce 19. století, během protektorátu a po druhé světové válce. Premiér české vlády Václav Klaus uvedl, že vláda počítá se zahájením asanačních prací v řádu několika měsíců, celkové náklady na vyčištění těchto lagun by mohly dosáhnout až tří miliard korun. Firma Vlček bypak mohla – podle Klause – získat tyto pozemky po vyčištění zpět. Majitel firmy Vítězslav Vlček sice s převzetím lagun státem souhlasil (nazval to znárodněním), nicméně žádal úhradu nákladů, které podnik do odstranění ekologických zátěží již vložil. A tuto částku vyčíslil na 155 milionů korun. S tím ovšem vláda nesouhlasila. Firma OstramoVlček zastavila svou činnost v roce 1996 a o rok později byl celý areál zničen v důsledku obrovských záplav. Olejové laguny jsou celkem čtyři a již v počáteční fázi byl správou, přípravou a zajištěním sanace skládky pověřen státní podnik DIAMO. Časem se ukázalo, že náklady na sanaci budou mnohem vyšší, také časový harmonogram zřejmě dodržen nebude. Důležité je, že olejové kaly postupně mizí.
---
OPRÁŠENO Z ARCHIVU
Nový biskup František Lobkowicz První biskup nové diecéze ostravskoopavské Mons. František Václav Lobkowicz byl do funkce uveden 31. srpna 1996. V ten den se konala v katedrále Božského Spasitele slavnostní bohoslužba.
Granát v nemocnici zabil dva lidi V ostravské nemocnici na Fifejdách vybuchl 26. listopadu 1996 útočný vojenský granát. Dvě uklízečky byly na místě zabity, třetí vyvázla jen s velkým štěstím. Mohla proto při policejním vyšetřování poskytnout alespoň základní údaje, podle kterých mohli policisté případ alespoň zčásti objasnit. Jedna z uklízeček totiž přinesla do odpočívárny igelitovou tašku, kterou našla na trolejbusové zastávce v OstravěHrušově. Když ji otevřela, vypadl z ní předmět, který explodoval. Případem se zabývali elitní kriminalisté, ale dodnes je to jejich takzvaný pomníček, tedy nevyřešený případ. Jedna z verzí vycházela z úvahy, že celý nástražný systém byl sestaven tak, aby granát po vyjmutí explodoval, a cílem snad mohli být místní Romové. Městská nemocnice na Fifejdách vypsala na odhalení pachatele odměnu sto tisíc korun. Nikdo se nepřihlásil.
Konec slavného stadionu Josefa Kotase Na křižovatce ulic Českobratrské a Cingrovy stával v Ostravě zimní stadion (na snímku). Byl to od roku 1947 domovský stánek hokejistůHCVítkovice. Jako pátý stadion v republice měl umělý led, který se vyráběl s pomocí mrazírny v nedalekých městských jatkách. Jako první v Československu byl zastřešen a pojmenován po komunistickém předsedovi Městského národního výboru Josefu Kotasovi. V roce 1981 zde hokejisté Vítkovic získali mistrovský titul. Neopravovaný stadion chátral a v roce 1989 se v něm hrál poslední zápas. V roce 1996 započala jeho vnitřní demolice, ale stavba byla nakonec odstraněna až v roce 2004. Nahradil ji Palác kultury a sportu, tedy dnešní vítkovická ČEZ Aréna.