Zpravodajství
5.1.2015 - Domluva, pak už pokuty. Lidé šrot nesmí prodávat
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Ročník a číslo: 3
Strana: 1
Autor: Josef Gabzdyl
V šesti městech a obcích na Karvinsku začala s novým rokem platit vyhláška zakazující lidem prodávat šrot v komerčních sběrnách. Strážníci chtějí porušení nejprve řešit domluvou, až později pokutovat.
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Bohumín, Karviná, Havířov, Orlová, Rychvald a Dolní Lutyně. Všude tam podle vyhlášky platné od Nového roku mohou prodat šrot do sběren už jen firmy. Občané totéž mají zapovězeno a například starou vanu nebo kov ze zbourané chatky musí odevzdat jen v městském separačním dvoře. "Vyhláška platí a zatím na ni nechceme nic měnit. Vše jsme ještě koordinovali s dalšími obcemi, kde vyhláška platí," přiblížil starosta Bohumína Petr Vícha. Upozornil, že cílem měst není vyhláška omezující výkup kovů. "Cílem je, aby se nekradlo. Proto městská policie bude dění okolo sběren kontrolovat a lidem, kteří povezou šrot do sběrny, domlouvat. Pokutovat nebudeme. Zatím."
To potvrdil také ředitel bohumínské městské policie Karel Vach. "Ještě budeme s vedením města postup upřesňovat, ale na občany, kteří budou chtít i přes vyhlášku dovážet šrot do sběren, se jistě zaměříme. Domluvíme jim a vyzveme je, aby šrot odvezli do sběrného dvora." Bohumín na změnu upozornil sběrné suroviny působící na území města. "Odpovědí nám byl poměrně hrubý e-mail, že budou vůči nám uplatňovat škody a podobně. Přitom my proti sběrnám nic nemáme, pokud se budou chovat slušně. Jeden bohumínský provozovatel dokonce nabídl monitorování svých prostor," konstatoval bohumínský starosta.
Sběrny byly na začátku roku ještě uzavřené, proto se reakci jejich majitelů nepodařilo získat. Ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin Petr Šulc však už dříve označil snahu měst za neústavní. "Vyhlášky postihnou hlavně poctivé občany. Je nemorální chtít po lidech, aby se majetku, který nabyli legálně, zbavili zdarma." Obce se proti výkupům šrotu postavily kvůli přetrvávajícím potížím se zloději čehokoliv kovového.
"Při rekonstrukci náměstí dvakrát zmizely litinové kanálové poklopy. Člověk pobírající dávky v hmotné nouzi si za dva měsíce vydělal odvozem kovových předmětů 150 tisíc," popsala realitu mluvčí Karviné Šárka Swiderová, podle které škody jen za loňský rok vystoupaly až ke dvěma milionům korun.
Také v Karviné budou hříšníky nejprve jen zastavovat a domlouvat jim, ale podle mluvčí toto období nejspíše bude trvat jen krátce. Předchozí možnosti boje proti takzvaným šroťákům totiž podle představitelů měst selhávaly. Například kontroly sběren jsou poměrně složité a málokdy se podaří vinu prokázat.
Představitelé měst také doufali, že jim pomůže stát. Zatím marně. Senátní návrh na zákaz prodeje kovů do komerčních sběren poslanci smetli ze stolu. O další možnosti - bezhotovostním výkupu kovů - se také zatím jen hovoří. "Ministr životního prostředí slíbil, že vyhláška o tom, že za kov budou sběrny posílat peníze na účet, začne platit od roku 2015. Poslali jsme tedy na ministerstvo dopis s dotazem, kdy se tak opravdu stane. Zatím odpověď nemáme a slib podle nás nesplnil," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Kdyby bezhotovostní výkup vstoupil v platnost, tak podle Víchy by městská vyhláška byla zbytečná a zastupitelé by ji mohli zrušit.
"Platnost vyhlášky, která stanoví bezhotovostní výkup kovů od fyzických osob, předpokládá ministerstvo od jara. Zároveň pracujeme na dalších opatřeních, která by měla zabránit krádežím kovů," reagovala bez dalšího upřesnění Jana Taušová z tiskového odboru Ministerstva životního prostředí. Vyhlášky mají podle starostů opětovně rozvířit debatu o krádežích kovů a hlavně aby se poté přešlo od slov k činům. Většina se hodlá o možnost regulovat výkup kovů v krajní možnosti klidně i soudit.
"Také u omezení hazardu jsme nejprve slyšeli, že nemůžeme nic zakazovat. Postupem času a také tím, jak se přidávala další města, se podařilo automaty opravdu regulovat. Tak proč by to nešlo v případě krádeží kovů?" neztrácí starosta Bohumína naději.
Úpravu vyhlášky o odpadech zvažovala dokonce i Ostrava, ale zatím se ke změně neodhodlala.
Fakta
Jak jde čas
*Červen 2014 Zastupitelé Bohumína schválili vyhlášku, která umožňuje pouze odevzdání kovového odpadu do městského separačního dvora.
* Září 2014 Poslanci smetli senátní návrh na změnu zákona, aby sběrny nemohly vykupovat od občanů šrot.
* Leden 2015 Vstoupily v platnost vyhlášky v Bohumíně, Havířově, Karviné, Orlové, Rychvaldu a Dolní Lutyni.
* Jaro 2015 Ministerstvo životního prostředí slibuje zavedení bezhotovostního výkupu kovového odpadu.
"Člověk pobírající dávky v hmotné nouzi si za dva měsíce vydělal odvozem kovových předmětů 150 tisíc."