Zpravodajství
9.1.2015 - Hazard zakázali, hraje se ale dál
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 7
Strana: 10
Autor: Jiří Tomaškovič
Žádné výherní automaty, ale také třeba loterie a další hazard. Český Těšín se od 1. ledna připojil k zástupu měst, v nichž platí vyhláška zakazující hazard na území města. Přesto v řadách zastánců vyhlášky panuje rozčarování. Může za to nejednotnost zákona, která dovoluje, aby některé hrací přístroje fungovaly i nadále. "Výherní hrací přístroje povolují přímo radnice měst. Například my jsme od února loňského roku, kdy jsme novou vyhlášku vydali, neudělili jediné povolení k jejich provozování. Dosavadní povolení s koncem roku zanikla," uvedl starosta města Vít Slováček (KDU-ČSL).
To ovšem neznamená, že se už v Českém Těšíně hrát nedá. Naopak nabídka je více než pestrá, protože ve městě funguje dalších téměř 300 herních zařízení. "V zákoně jsou označena jako jiná technická herní zařízení (JTHZ ) a jejich provozování povoluje ministerstvo financí. Ze stránek ministerstva je zřejmé, že mnozí provozovatelé na ně získali povolení až do roku 2019," uvedla mluvčí města Dorota Havlíková.
"Přestože ministerstvo deklarovalo, že nebude vydávat povolení k instalování nových herních zařízení, ve skutečnosti tak v průběhu loňského roku povolilo další tři," uvedl starosta Slováček a poukázal na skutečnost, že obec nesmí podle nálezu Ústavního soudu kontrolovat a pokutovat provozovatele JTHZ, který se nepodřídil vyhlášce zakazující hazard. Proto město o kontrolu zažádalo specializovaný finanční úřad v Ostravě. "Bohužel, ze stávající právní úpravy obec nemůže sama vykonávat vůli vtělenou do obecně závazné vyhlášky a ústavou zaručené právo na samosprávu je nefunkční. V podobné situaci jsou ale i jiná města, která čekají na nový zákon o hazardních hrách," dodala mluvčí.
Většina měst v kraji už vyhlášku, zakazující provozování hazardu, vydala. Některá ho zakázala plošně, jinde povolují hraní časově či pouze v určených oblastech nebo provozovnách. Například v Bohumíně se snaží vytlačit hrací přístroje z města už deset let. Od 1. ledna i tam platí plošný zákaz. "Když jsme v roce 2005 přijímali zákazovou vyhlášku, nebyl plošný zákaz hazardu možný a ani jsme tyto ambice neměli," řekl starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).
Přijetí vyhlášky ovšem neznamená, že v jediném okamžiku všechny automaty zmizí. "Všichni provozovatelé mají v místech, kde zákaz vloni ještě neplatil, platná povolení k provozování pro rok 2015. Až jejich povolení vyprší, zmizí nadobro. Jedná se o osmnáct výherních hracích přístrojů a šest videoterminálů," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová a dodala, že v místech, kde zákaz už vloni platil, je v tuto chvíli 87 protiprávně povolených videoterminálů. "U těch probíhá řízení o jejich okamžitém zrušení." Zákazem hazardu přijde Český Těšín zhruba o 20 miliónů korun, Bohumín o polovinu. "O tyto peníze nestojíme. Celoplošným zákazem jasně deklarujeme svůj postoj vůči hazardu," doplnil Vícha.
Ústavou zaručené právo na samosprávu je nefunkční Dorota Havlíková, mluvčí Českého Těšína