Zpravodajství
23.4.2015 - Do Bohumína se vrátily čtyři sta let staré zvony
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 95
Strana: 12
Autor: Honus Aleš
Dva původní zvony z kostela Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně, které pocházejí ze 17. století a během druhé světové války je zkonfiskovali Němci, se včera konečně vrátily zpátky na své místo. Jejich navrácení předcházelo asi pětileté vyjednávání, které iniciovalo Občanské sdružení Přátel bohumínské historie.
Německo zvony vrátilo sice už v prosinci, ovšem nejprve musely projít zvonařskou dílnou v Brodku u Přerova, kde jim navrátili původní lesk. "Zvony prozatím necháme umístit v boční kapli. Budou volně přístupné a návštěvníci kostela si je budou moci prohlédnout," sdělil starobohumínský farář Kalikst Jan Mryka.
Zvony v kostele zůstanou několik měsíců a poté budou umístěny v nově zrekonstruovaném Národním domě na nedalekém náměstí. "Ve zvonici kostela už pro ně totiž není místo. Od roku 2006 zde slouží zvony nové," vysvětlila mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.
Zvony zhotovil v roce 1620 opavský mistr Hans Knauff. Větší z dvojice váží téměř 1,2 tuny a dostal jméno Adam. Pojmenování menšího, který má 650 kilogramů, se nedochovalo. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942, kdy padly do rukou nacistům.
"Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům. Skončily na čas na hřbitově zvonů a posléze ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu. Česká strana usilovala roky o jejich navrácení," dodala mluvčí. Připomínkou navrácení původních zvonů do kostela Narození Panny Marie budou rovněž originální dárkové předměty – zájemci si mohou domů pořídit zmenšeniny zvonů.
"Upomínkové zvonečky budou z kvalitního bronzu, který zaručuje jejich jedinečný a kvalitní zvuk. Součástí je i dárková krabička s certifikátem," uvedl Zbyněk Krůl z Občanského sdružení Přátel bohumínské historie. Větší bude stát 1080, menší 630 korun. Počet zvonků sdružení objedná podle zájmu sběratelů.
Foto: Zvony přivezlo ke kostelu nákladní auto, nyní jsou dočasně umístěny v boční kapli.
Foto PRÁVO – Aleš Honus