Zpravodajství
9.5.2015 - Zákon o dávkách: více práce i emocí
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 107
Strana: 1
Autor: Richard Kutěj
Citovaný: Petr Vícha - starosta Bohumína
Města čelí návalům žádostí o dávky na bydlení, možná zbytečně.
Karvinsko – Stovky žádostí o sociální doplatky na bydlení pomalu, ale jistě zavalují radnice měst nejen na Karvinsku. Města totiž od května musí dávat úřadu práce souhlas či nesouhlas s každou jednotlivou žádostí lidí, kteří dávky žádají.
Novou úřednickou mašinérii rozjela novela zákona o sociálních dávkách. Paradoxem přitom je, že úředníci a potažmo radní měst, kteří pak budou o udělení či neudělení hlasovat, například podle platných pravidel nemohou o jednotlivých žadatelích dostávat od úřadu práce téměř žádné informace. Celá novela tak ve městech vyvolala i nemálo negativních reakcí.
Jak to nyní vypadá v praxi? Například v Karviné se tato situace týká přibližně 490 rodin. "Můžou nám ale přijít i žádosti ze stran našich spoluobčanů, kteří žijí na ubytovnách jinde než v Karviné. Je jasné, že nám to přidá práci, a museli jsme přijmout i pracovníka navíc," řekla mluvčí zdejšího magistrátu Šárka Swiderová.
Sociální odbor kvůli tomu posílili také v Bohumíně. "Dá se však předpokládat s pravděpodobností hraničící s jistotou, že v Bohumíně, kde dlouhodobě protestujeme proti ubytovacímu byznysu spojenému s plýtváním sociálními dávkami a dalšími negativními jevy, lze pro tyto doplatky jen těžko získat většinový souhlas rady města," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.
Servítky si neberou ani v Orlové. "Myslím si, že se v tomto případě začíná dům stavět od střechy. První měl být zákon o sociálním bydlení a až poté vyplácení doplatků na bydlení lidem na ubytovnách," uvedla tamní místostarostka Renata Potyšová a dodala: "Co se týče jednání, tak nebudeme paušalizovat, každý případ budeme projednávat samostatně, budeme zjišťovat, jak se ti lidé ocitli na ubytovně, co je k tomu vedlo, v jakých podmínkách žijí a podobně."
Chybí informace
Většinu radnic na Karvinsku pak "pobavil" i názor ministerstva práce a sociálních věcí na to, jak mají obce rozhodovat, když jim přitom úřad práce může o každém žadateli sdělit de facto jen zcela základní údaje.
Pokračování na straně 2 Zákon o dávkách: více práce...
Pokračování ze strany 1...
"V tomto ohledu proto bude kladen větší důraz na působení sociálních pracovníků jednotlivých obcí, kteří mohou přímo v terénu získat další informace, ale také s žadateli o dávky hmotné nouze adekvátně pracovat," uvedl na toto téma pro Deník Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva. Jenže jak se jednomyslně shodli zástupci všech oslovených měst, místní sociální pracovníci už tak, a to nejen v terénu, pracují s místními lidmi závislými na dávkách více než dost.
"Situace se u těchto osob mění každý den a nic z toho se nedá paušalizovat a vše se musí posuzovat individuálně. Osobně si myslím, že s "potřebnými" lidmi pracujeme nad rámec svých povinností s vysokým nasazením. A přitom ne vždy se z jejich strany setkáváme s dostatečným zájmem a vůlí řešit situaci. Případně jsou jejich schopnosti omezené a v takových případech se opravdu snažíme o maximum možného," shrnula vedoucí sociálního odboru Českého Těšína Klaudie Dinelli.