Zpravodajství
2.6.2015 - Desetitisíce kotlů, které nesplňují žádnou emisní třídu
Zdroj: Technický týdeník
Ročník a číslo: 11
Strana: 26
Autor: /f/
Přestože se ČR v modernizaci kotlů přibližuje západní Evropě, v českých domácnostech jsou stále desetitisíce zastaralých typů, které zbytečně zatěžují životní prostředí i rozpočty domácností. Jak vidí tuto situaci Boris Šlapota, obchodní ředitel bohumínského výrobce kotlů VIADRUS:
- VIADRUS splnil vloni očekávání v oblasti hospodářských výsledků. Na kterou komoditu se zaměříte v nejbližších letech?
VIADRUS dlouho těžil ze své pověsti prvotřídních litinových výrobků, jejichž výroba má v Bohumíně dlouhou tradici. V následujících letech si chceme vybudovat renomé i v oblasti ocelových kotlů. Snažíme se proniknout na nové trhy, kde ještě značka VIADRUS zavedena není a k tomu potřebujeme moderní a konkurenceschopné produkty.
- Jaké je nyní rozložení trhů, na nichž působíte?
Zhruba 70 % naší produkce vyvážíme do celkem 40 zemí, které mají často rozdílná legislativní omezení i rozdílné požadavky uživatelů na zdroj vytápění. Naší dlouhodobou strategií je posilovat v prodejích ekologických výrobků. To by nám mělo umožnit více pronikat na trhy v západní Evropě. V posledních letech jsme hodně investovali do vývoje produktů, které jsou schopny konkurovat evropské technologické špičce. Nyní nás čeká budování servisní a distribuční sítě ve Francii, Německu nebo Itálii.
- A jaká je situace na českém trhu?
Český trh se zhruba 30 % je pro nás velmi důležitý. Daří se nám tu zvyšovat prodeje. Starší kotle se s aktuálně vyráběnými nedají srovnávat ani v účinnosti spalování, ani emisně. Důvěra ve spolehlivost a dlouhou životnost našich výrobků však přetrvává. V růstu prodejů nám pomáhají i státní dotační programy, které umožňují lidem si pořídit opravdu moderní a úsporný zdroj vytápění za dotovanou cenu. Česká republika je v řízené modernizaci kotlů velmi aktivní. Je pouze otázkou času, kdy se v tomto oboru dostaneme na stejnou technologickou úroveň jako státy na západ od našich hranic.
- Očekáváte růst prodeje hlavně dražších, moderních kotlů?
Moderní kotel nemusí být nutně dražší. Příkladem je kondenzační kotel NAOS. I bez dotace se uživateli zaplatí průměrně za čtyři roky provozu. V Česku se vloni prodaly desítky tisíc kusů tohoto typu. Obecně je orientace na úsporné a ekologické zdroje vytápění trendem právě proto, že jejich spotřeba paliva je podstatně nižší. To přináší provozní úspory. Dalším výrazným trendem je uživatelský komfort. Dnešní automatické kotle na pevná paliva se v pohodlnosti obsluhy v podstatě vyrovnají kotlům plynovým. Budoucnost směřuje k další automatizaci. Uživatel může již dnes vybírat ze stále širší nabídky "chytrých kotlů", které lze ovládat dálkově pomocí tabletu nebo telefonu. Výraznější rozšíření takových kotlů očekáváme v příštích několika letech a chceme na ně být připraveni.