Zpravodajství
16.6.2015 - Lidé z ubytoven se bouří kvůli dávkám
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 139
Strana: 10
Autor: Aleš Honus
Na radnice ve třech ostravských obvodech i v Bohumíně dorazily v pondělí dopoledne stovky sociálně slabých lidí, aby zde vyjádřili svůj nesouhlas s postupem při rozhodování o přiznání tzv. doplatku na bydlení a předali petiční listiny. Od května je souhlas obcí podmínkou pro přiznání této dávky, kterou lidé dosud dostávali automaticky. Některé ostravské obvody a radnice v Bohumíně ale souhlas buď odmítly paušálně udělit, anebo žádosti bojkotují, a tak lidé dávky nedostanou. Z jiných měst zatím problémy hlášeny nejsou a radnice žadatelům souhlas dávají.
Před budovu centrálního ostravského obvodu pro Moravskou Ostravu a Přívoz dorazila v pondělí ráno asi stovka lidí, kteří přinesli petici se třemi stovkami podpisů. Se starostkou obvodu se ale nepotkali, protože měla jednání, a tak zanechali svoji petici na sekretariátu. "Souhlasím s tím, co je v petici tvrzeno, že není správné, když každé město či obvod k tomu přistupuje různě a není jednotný přístup. To je ale právě ta věc, kterou jsme kritizovali a popudila nás k tomu, abychom se k žádostem vůbec nevyjadřovali," řekla starostka Petra Bernfeldová (Ostravak). Upozornila, že obec nemůže o takových věcech rozhodovat, protože k tomu nemá kritéria ani podklady.
"Chceme vyvolat diskusi, aby se zákonodárci tímto zákonem znovu zabývali," dodala starostka. Lidé, kteří se před radnicí sešli, varují, že v průběhu léta zřejmě skončí na ulici, protože nebudou mít z čeho ubytovny zaplatit. "Nevíme, co budeme dělat. Práci nám nikdo nedá a nevíme, kam půjdeme," řekl jeden z organizátorů petice, Ladislav Grundza. Romský aktivista Kumar Vishwanathan, který obyvatele ubytoven doprovázel, říká, že problém je časovanou sociální bombou. "Většinou jde o rodiny s větším počtem dětí. Počítáme s tím, že úřad práce v prvním měsíci ty lidi nenechá na holičkách a vyplatí jim mimořádnou okamžitou pomoc. Limit pro tuto dávku ale bude velice rychle vyčerpán, takže na konci léta tady nastane obrovský problém. Hovořil jsem se zástupci některých ubytoven, kteří mi jasně řekli, že nejsou sociální ústav, a pokud lidé náklady neutáhnou, skončí skutečně na ulici," řekl Kumar Vishwanathan.
Starostka ale řekla, že sociální odbor radnice bude s lidmi, pokud se skutečně dostanou do velké nouze, pracovat. "Mám ale za to, že ubytovna má sloužit pouze k přechodnému krátkodobému pobytu. Ti lidé v nich bydlí ale i několik let. Vychovávají se tak další generace, které si zvyknou na to, že jim v ubytovně uklidí a všechno udělají a svým způsobem to mají zadarmo, protože jim to zaplatí stát," dodala starostka. Aktivista Vishwanathan odhaduje, že žadatelů, kteří by mohli přijít o doplatek na bydlení, jsou v Ostravě a v Bohumíně více než dva tisíce.
O dalším postupu v řešení třaskavé situace budou dnes v Ostravě jednat zástupci Romské rady, aktivisté a majitelé ubytoven se zástupci ministerstva pro lidská práva a ministerstva práce a sociálních věcí.
---
Chceme vyvolat diskusi, aby se zákonodárci tímto zákonem znovu zabývali Petra Bernfeldová, starostka
Foto: Obyvatelé ubytoven odcházejí z radnice centrálního ostravského obvodu, kde předali petici.
Foto PRÁVO – Aleš Honus