Zpravodajství
17.7.2015 - Lidé si někdy krmí vlastní nepřátele
Zdroj: Havířovský deník
Ročník a číslo: 165
Strana: 3
Autor: rich
Karvinsko – Říká se jim také létající krysy. Jejich agresivní trus ničí nejen fasády domů a znečišťuje balkony i okolí domů, přenášejí také parazity a některé nemoci, mnohdy si je ale sami krmíme a podporujeme jejich výskyt. Řeč je o odvěkém nepřátelství, u krmičů ovšem spíše spojenectví, mezi městskými holuby a lidmi. V okrese jich ve městech žijí stovky párů. Ty ale v současnosti nepůsobí až tak velké problémy, jako třeba v některých předchozích letech.
Důvod? Města se jim aktivně brání a prosí o to samé také další nájemníky i majitele domů. Například v Bohumíně řešili přemnožení holubů loni, a to plánovaným odchytem. Bohumín najal deratizátory a ti na střechy několika domů umístili speciální klece s návnadami, ze kterých se pak holubi dostávali jen velmi těžce ven. Odchycené ptáky pak deratizátoři usmrcovali plynem. "V minulosti jsme k odchytu přistoupili ve Starém Bohumíně, když jsme odkoupili zdejší dům číslo 45 a před jeho rekonstrukcí jsme se museli zbavit přemnožených holubů. Tehdy jsme jich tady lapili přes padesát," vzpomněl při loňské akci Stanislav Svrčina z majetkového odboru bohumínské radnice.
V ostatních městech problém v posledních letech až tak razantně řešit nemuseli. "Jen letos se holubi přesunuli při rekonstrukci ze svého hnízdiště na budově kina Centrum na blízké obchodní středisko a to problém byl. Vyřešili jsme to jednorázovým odchytem," uvedla například mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Karviná jinak kvůli holubům nechala na historické budovy nainstalovat speciální hřeby, aby tam holubi nemohli posedávat. Totéž provádějí i někteří soukromí majitelé budov a domů ve městě.
S ochránci přírody spolupracuje v oblasti holubů již několik let havířovský magistrát. Ochránci holubi odchytávají z městských budov a po dohodě také z budov družstev a jiných vlastníků domů. "Používají k tomu odchytové klece. Ochránci pak používají chycené holuby jako návnadu nebo potravu pro dravé ptáky," říká mluvčí magistrátu Eva Wojnarová. Občasné problémy s holuby řeší také Český Těšín. Takže i tamní radnice vyzývá ke spolupráci další vlastníky česko těšínských budov.
"Zásadní opatření je znemožnit holubům hnízdění a také, nepřikrmovat je. Nejvíce mohou udělat správci či majitelé budov, kteří se budou o budovy starat tak, aby se holubi nedostali například na půdy, které jsou oblíbeným místem k hnízdění, umísťovali zábrany na výklenky nebo římsy nebo opravili různé škvíry a podobně. V současné době je rovněž možné také na internetu najít celou řadu vhodných zábran a různých konstrukcí, které lze umístit na místa, kde holubi sedávají," vysvětluje dále k tématu mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.