Zpravodajství
24.7.2015 - Ani tropická vedra kvalitu vody nezhoršila
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 171
Strana: 2
Autor: Břetislav Lapisz
Pitná voda, kterou zákazníkům dodávají Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK) Ostrava, není ani v létě ohrožena nebezpečnými látkami či mikroorganismy.
Ostrava - Jak uvedla mediální zástupkyně SmVaK Eva Kijonková, společnost provedla po vlně veder i prudkých bouřkách v první polovině července 35 rozborů vzorků z vodovodní sítě, ve kterých byly zkoumány mikrobiologické, biologické, fyzikální, chemické a další ukazatele pitné vody.
"Všechny výsledky splnily požadavky na kvalitní vodu, s žádným z ukazatelů nemáme potíže. To se týká jak úpraven, tak vodovodní sítě," shrnul generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička. Vodohospodáři z SmVaK ročně analyzují více než 20 tisíc vzorků a kvalitu vody sledují po celou dobu jejího cyklu - od vstupu do úpravny až k odběrateli. U vodovodní sítě to znamená průměrně okolo stovky rozborů měsíčně. Společnost každý rok vynaloží na kontrolní rozbory asi 15 milionů korun. Výsledky zveřejňuje každý týden na svém portálu www.smvak.cz.
"Lidé nejen z větších měst, ale i ze zásobovaných obcí, si mohou na našich stránkách přečíst i to, zda je voda, která jim teče z kohoutku, tvrdá nebo měkká. Na tom záleží, jak vám bude doma chutnat káva nebo čaj, ale třeba i to, jak často budete skutečně potřebovat čistit pračku či myčku," upozornil Anatol Pšenička.
Zdroje vody, které největší vodárenská společnost Moravskoslezského kraje využívá, se nacházejí převážně v horských oblastech, v místech s nevýznamnou zemědělskou činností a bez vlivu průmyslového znečištění. I přesto se pro zjištění případného výskytu kontaminantů a v zájmu zdravotní nezávadnosti pitné vody provádějí také pravidelné rozbory surové vody z vodárenských zdrojů, které zkoumají mimo jiné i výskyt širokého spektra pesticidních látek a těžkých kovů.
Výsledky, které průběžně kontrolují orgány veřejného zdraví, dokazují, že surová voda z vodárenských nádrží, využívaná pro výrobu pitné vody v úpravnách SmVaK, má vysokou kvalitu a nepatřičné látky neobsahuje. Hodnoty těžkých kovů, a to například i v průmyslově exponovaném Karvinsku či v Bohumíně, jsou podle zprávy SmVaK pod hranicí stanovitelnosti nebo ve velmi nízkých koncentracích, které odpovídají všem požadavkům na pitnou vodu. "Každý náš spotřebitel tak může dlouhodobě pít vodu z kohoutku, aniž by se musel obávat nepříznivých vlivů na svůj organismus, právě naopak," dodal generální ředitel SmVaK.