Zpravodajství
22.8.2015 - Stát přidá lidem na nové kotle
Zdroj: Karvinský deník
Ročník a číslo: 196
Strana: 1
Autor: Tomáš Januszek
Stát přidá lidem na nové kotle
Politici jsou skeptičtí: ani peníze navíc lidi vyměnit kotel nepřinutí.
Karvinsko – Kdo si chce například pro svůj rodinný dům pořídit nový kotel, má šanci, že mu velkou část nákladů zaplatí stát. Nejpozději od nového roku bude Moravskoslezský kraj opět přijímat žádosti o dotace na pořízení kotle na plyn, tuhá paliva či biomasu. Nově se podpora vztahuje také na tepelná čerpadla a celé topné systémy.Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je dotace nejvyšší. Kromě toho chce ministerstvo životního prostředí podpořit výměnu kotlů v oblastech s nadměrným znečištěním ovzduší dalšími pěti procenty z částky, kterou konkrétní žadatel získá. Seznam míst, která jsou zahrnuta v mapě znečištěných lokalit, je na webových stránkách ministerstva. Maximální částka, kterou bude možné proplatit, je 150 tisíc korun. Místní politici sice zpravidla vítají pětiprocentní bonus pro obce ve znečištěných regionech (Karvinsko tam spadá celé – pozn. aut.), nicméně ani to podle některých nepřesvědčí lidi k tomu, aby si nový kotel koupili.
"Každý bonus je v této oblasti dobrý, jakkoli je vysoký," řekl náměstek havířovského primátora Eduard Heczko. Starosta Orlové Tomáš Kuča si nemyslí, že pětiprocentní bonus je pro lidi dostatečnou motivací. "Na druhé straně je ale třeba si uvědomit, že pět procent ze 150 tisíc není zanedbatelná částka. Motivace by neměla být pouze finanční, ale i v podobě snahy přispět ke zlepšení životního prostředí ve znečištěné oblasti," myslí si Kuča.
V Bohumíně jdou ještě dál a lidi podporují půjčkou na úhradu nákladů, které musí vydat majitel domu, v němž se kotel mění. "Program na podporu výměny kotlů považujeme za užitečný a těm, kteří je získají, nabízí město bezúročnou půjčku až dvacet tisíc korun na pokrytí vlastních nákladů. Jakýkoliv bonus pro postižené oblasti je vítaný," uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.Poukazuje však na to, že chybí podpora výměny starých plynových kotlů za nové."Mnoho domů v Bohumíně má plynový kotel, hrozí ale, že se někteří při ukončení životnosti svého plynového kotle rozhodnou z důvodu ceny plynu přejít na méně ekologické palivo. A druhým problémem v příhraniční oblasti je fakt, že obdobný program nefunguje v Polsku, odkud k nám jde v zimě z vytápění nejvíce exhalací," dodal starosta Vícha.
Pokračování na straně 3
Stát přidá lidem na nové kotle
Pokračování ze strany 1
V Karviné obecně byl ve všech předchozích dotačních kolech nejmenší počet žadatelů a vedení města věří, že další bonus bude motivační. Také zdejší politici už se rozhodli pro vlastní podporu každého žadatele. "Předpokládáme, že poskytneme dalších 5 procent adresně každému úspěšnému žadateli i my," řekl náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk.Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Podle odhadů ministerstva životního prostředí jich je v celé České republice potřeba vyměnit přes 350 tisíc.