Zpravodajství
3.12.2015 - Velký pátek svátkem. Ale jen o chlup
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 281
Strana: 2
Autor: kab, ČTK
Lidé budou mít od příštího roku 13 dnů pracovního klidu. Přibyl Velký pátek (poprvé 25. března 2016) jako státní svátek. Senát to včera schválil nejtěsnější většinou v rámci novely, která jde nyní k prezidentovi. Pro bylo 38 senátorů, proti sedm. Třicet se zdrželo.
Nízkou podporu zavinil způsob, jakým se v horní komoře hlasuje.
"My hlasujeme nejdříve o návrhu na schválení zákona. Jenže v ČSSD jsme chtěli podpořit avizovaný pozměňovací návrh, který je pro zavedení svátku Velký pátek, ale ještě doplňoval k 17. listopadu, aby nebyl jen Dnem boje za svobodu a demokracii, ale i Mezinárodním dnem studentstva," vysvětlil Právu šéf klubu soc. dem. Petr Vícha.
"O tom se mělo hlasovat poté. Jenže tím, že první návrh byl o jeden hlas schválen, tak k tomu dalšímu hlasování už nedošlo," dodal. "Teď jsme za pitomce, že jsme proti Velkému pátku. To my nejsme, jen jsme neměli šanci o tom hlasovat," podotkl. Velký pátek, který připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista, je svátkem v řadě evropských států. Patří mezi ně například Německo, Rakousko, Slovensko a skandinávské země.
Předkladatelé v čele s KDUČSL připomenuli, že Velikonoce podobně jako Vánoce pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturní tradici a zvykům i ateisté. Autoři argumentují i sociální stránkou zařazení Velkého pátku mezi svátky, které jsou dny pracovního klidu. V základních a středních školách jsou v tento den prázdniny a novela by rodinám umožnila strávit čas společně, uvedl předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola.
Připomenul, že Velký pátek byl státním svátkem i v někdejším Československu. Zrušen byl až za komunistického režimu v roce 1951.
Obnoven by měl být už v příštím roce vzhledem k tomu, že zákon má začít platit dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.