Zpravodajství
12.1.2016 - Lidé stáli na radnici frontu na rady
Zdroj: Právo
Ročník a číslo: 9
Strana: 10
Autor: Denisa Telaříková
Lidé z Moravskoslezského kraje měli včera poprvé možnost zeptat se na ostravském magistrátu na to, jakým způsobem vlastně požádat o dotaci na nový ekologický kotel a zda na ni dosáhnou. Na Nové radnici se totiž poprvé otevřel informační stánek. Na "kotlíkové" rady stáli lidé frontu.
"O tom, že se to tady dnes otevře, jsem se dozvěděl ze tří zdrojů: na internetu, na semináři v naší obci, ale také dělám na stavbách stavební dozor, takže jsem to slyšel i od firem," svěřil se včera Právu Jaroslav Novák z Markvartovic, který si chce za dotaci vyměnit kotel na uhlí a koks. "Je z roku 1972, takže už má něco za sebou. Uvažuji o tepelném čerpadle. Sice jsou pořizovací náklady velké, ale zase pak ty provozní jsou podstatně nižší," líčil 56letý muž.
"Lidé se ptají hlavně na ty základní dotační podmínky: jak a kde mohou o kotlíkovou dotaci požádat, ale také kolik peněz mohou dostat," zkonstatovala pracovnice informačního stánku na ostravském magistrátu Magdaléna Geršová. Její kolegyně Gabriela Babincová dodala, že také zájemcům vysvětlují, jak se žádost vypisuje a co vše je k ní potřeba doložit. "Například fotodokumentaci starého kotle a potvrzení, že byl vyhozen do sběrného dvora," upozornila pracovnice. "Dneska mi tady pomohli. Informace, co jsem dostal, jsou dostatečné na to, abych se v tom zorientoval," podotkl ještě Jaroslav Novák.
Informační stánek bude mít na ostravské Nové radnici otevřeno každé pondělí od 13 do 17 hodin. Pokud se ukáže, že bude zájem žadatelů větší, je město připraveno jeho provoz rozšířit. Další informace o kotlíkových dotacích, ale i formulář žádosti o dotaci lidé najdou na webu www.lokalnitopeniste. cz, se svými dotazy se mohou obracet na krajskou "kotlíkovou" linku 595 622 355 a adresu kotliky@msk.cz.
Informace ke kotlíkovým dotacím mohou lidé získat také na seminářích, které organizuje kraj v obcích. Včera se například konal ve Frýdlantu nad Ostravicí, dnes v Odrách, zítra v Krnově. Pak budou následovat Vítkov, Zbyslavice, Dětmarovice, FrýdekMístek, Ostrava-Stará Bělá, Bohumín, Hlučín, Petřkovice, Ostrava-Polanka a Český Těšín. Další informace může veřejnost obdržet na ostravské Černé louce, kde se od 18. do 21. ledna koná výstava Infotherma 2016.
Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150 tisíc korun. Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina. Pětiprocentní příspěvek přislíbil také kraj. Lidé, kteří si koupí nejkvalitnější kotle, by je tak i s příspěvkem Ostravy mohli vyměnit zcela zdarma. Žádosti o kotlíkovou dotaci budou moci lidé na krajský úřad podávat od 1. února do 29. dubna.
Lidé se ptají hlavně na základní dotační podmínky Magdaléna Geršová, pracovnice informačního stánku
Foto: Z Markvartovic dorazil včera na ostravský magistrát Jaroslav Novák, aby zjistil informace ke kotlíkovým dotacím.
Foto PRÁVO – Denisa Telaříková