Zpravodajství
5.4.2019 - Zachránci bunkru slaví 20 let
Zdroj: 5plus2
Ročník a číslo: 81
Strana: 5
Autor: Petr Wojnar
Parta nadšenců vkládá své nadšení i peníze do oprav cenného bunkru. V sobotu zahájí jubilejní sezonu
BOHUMÍN / Před dvaceti lety se zástupci Klubu vojenské historie (KVH) pustili do rekonstrukce bunkru postaveného v době sílící hrozby fašismu. Objekt MO-S5 "Na trati" (v místě kdysi vedla železnice – pozn. aut.) za ta léta dostali do takové podoby, že jím mohou již několik let bezpečně provázet milovníky historie a vojenské techniky. Parta nadšenců do něj každoročně investuje čas a peníze, aby co nejvíce připomínal podobu z období jeho vzniku.
Letos jej tak například doplnila o vybavený muniční sklad. "Bylo potřeba vyrobit ty bedny, kování a tak dále. Zabralo nám to prakticky celou zimu," uvedl člen KVH Martin Cieslar. Ve všech místnostech bunkru už v letošní návštěvní sezoně lidé uvidí také dveře podle původních plánů. K dvacátému výročí od započetí rekonstrukce pak klub připravil novou turistickou vizitku. Tu si lidé budou moci koupit od soboty 6. dubna, kdy začíná návštěvní sezona bunkru. "Provádíme zájemce o víkendech a svátcích, a to až do konce září," upřesnil Cieslar.
Bunkr po mnichovské dohodě sloužil Němcům
Objekt stojící v česko-polském příhraničí poblíž D1 byl postaven v polovině třicátých let minulého století. Republika chtěla opevnit hranice proti možnému vpádu vojsk, jenže po mnichovské dohodě bylo pohraničí postoupeno a republika ztratila většinu vybavení bez boje. Čtyři bohumínské sruby, včetně toho Na trati, získalo nejdříve Polsko a po vypuknutí druhé světové války v září 1939 Německo. Tyto události mimo jiné připomínají i některé předměty, které v bunkru zůstaly. Například přilba polské armády nebo malý podšálkový talířek s orlicí a hákovým křížem, který v něm nechali Němci na konci války. Historický objekt byl v roce 2004 zapsán na seznam kulturních památek. Předtím mu hrozilo zasypání, od čehož jej i zástupci KVH zachránili.
Foto: Bohumínský bunkr se nachází v blízkosti dálnice. Zástupci Klubu vojenské historie jej v čele s Pavlem Bílkem (na snímku dole) zvelebují. Letos jej třeba doplnili o vybavený muniční sklad.
3x FOTO / PAVEL ČEMPĚL, KVH, PETR WOJNAR
Velikost: 400 x 199 bodů - 23 kB